جوان سومالی گام در جایی که دولت نتواند

موگادیشو سومالی — او فقط به پایان رسید مبارزه با سیل و سپس بمب رفت.

برای یک ماه از 10 ساعت در روز را دکتر آمنه Abdulkadir Isack, 27 تمایل به کم خونی مادران کودکان مبتلا به مالاریا و زنان باردار به عنوان یک داوطلب در مرکز سومالی که در آن رکورد سیل را ترک کرده بود هزاران نفر از مردم در نیاز مبرم به کمک دولت به ندرت می تواند ارائه.

اما تنها چند روز پس از او به خانه آمد در موگادیشو صبح در اواخر دسامبر تروریست حامل مواد منفجره مملو کامیون در یک تقاطع شلوغ, کشته شدن 82 نفر و مجروح شدن نزدیک به 150 نفر از جمله دانشجويان دانشگاه برای تبدیل شدن به سلامت متخصصان و پزشکان او را دوست دارم.

دکتر Isack بر خاست حق بازگشت به اقدام کمک به جوانان-رهبری crisis response team از داوطلبان که به دنبال قربانیان خود را به نام خانواده, جمع آوری کمک های مالی و انجام بسیاری از خدمات دولت بیش از حد ضعف مدیریت خود را در آن.

“این جوانان هستند که ساخت ملل” دکتر Isack گفت. “ما باید به تکیه بر خودمان است.”

بسیار مانند سیل و قبل از آن حمله در موگادیشو مرگبارترین در سومالی در بیش از دو سال بر ضعیف واکنش اضطراری در یک ملت است که هیچ غریبه ای به طبیعی و فجایع انسانی. سومالی دولت در تلاش برای ارائه عمومی خدمات مانند مراقبت های بهداشتی و آموزش و پرورش اجازه دهید به تنهایی جامع پاسخ به شرایط اضطراری.

در عین حال در چهره کشور را نصب و چالش ها — از یک تغییر آب و هوا به بی رویه خشونت و ترور — جوان سومالیایی در حال گرفتن به طور فزاینده ای سازمان یافته و bootstrapping راه خود را برای خروج از بحران به جای انتظار کمک از دولت یا حامیان خارجی آن.

مقامات دولتی می گویند که آنها در پاسخ به این کشور در شرایط اضطراری از جمله ایجاد یک کمیته ملی برای کمک به قربانیان Dec. 28 حمله. ترکیه و قطر airlifted ده ها تن از شدت مجروح شده است. اما بسیاری از فعالین در سومالی می گویند که پاسخ از مقامات است که اغلب دیر یا ناکافی ساخت آن از همه بیشتر ضروری برای شهروندان مانند خود را به پرش و کمک به پر کردن شکاف.

سومالی تجربه کرده است و یک درجه و یا یکی دیگر از هرج و مرج برای تقریبا سه دهه آلوده برای اولین بار توسط قبیله اختلافات و سپس با افراط گرایی خشونت آمیز. اما از طریق آن همه سومالی را در بر داشت راه برای نه تنها ایجاد رونق کسب و کار بلکه در هسته دولت خدمات مانند ساخت جاده ها و ارائه مراقبت های بهداشتی و آموزش و پرورش.

این روح مستقل تکثير شد و پس از شبه نظامیان الشباب یک گروه تروریستی وابسته به القاعده تسلیم کنترل موگادیشو در سال 2011 به طور موثر خروج سرمایه در دست یک بین المللی-حمایت ضعیف دولت شده است که قادر به تامین امنیت سرمایه بسیار کمتر از کشور است.

از آن پس جوان سومالی از جمله اعضای خارج از کشور که به خانه بازگشت گرفته اند و نقش اصلی را در تثبیت و بازسازی روند. آنها کار کرده اند و در بازسازی کودک سربازان احیای گردشگری داخلی در پاسخ به بحران انسانی و برگزاری چندین نمایشگاه کتاب و حتی فروش سومالی شتر به مشتریان در سراسر جهان با استفاده از بیت کوین ،

هنگامی که یک کامیون بمب گذاری در موگادیشو در سال 2017 کشته 587 نفر و مجروح 316 دیگران صدها نفر از داوطلبان marshaled برای شناسایی قربانیان راه اندازی کمپین های رسانه های اجتماعی به درخواست تجدید نظر برای توجه جهانی و جمع آوری ده ها هزار دلار برای کمک به عملیات موگادیشو را تنها رایگان آمبولانس خدمات آمین) آمبولانس.

سازمان دهندگان پاسخ گفت: آنها جمع آوری شده 3.5 میلیون دلار در کمک های مالی دولت بعد از کمک 1 میلیون دلار است.

سال “سال 2017 شد یک نقطه عطف برای ما” دکتر Isack گفت. “همه می دانستند کسی که نهفته است. آن را به ما نشان داد که ما می تواند چیزی را به صرفه جویی در زندگی می کند.”

با وجود تلاش های غیر نظامی فقط می توانید انجام دهید تا زمانی که حملات اتفاق می افتد. و به جای یادگیری از قبلی تراژدی مقامات باقی می ماند آشفته و آمادگی برای یک بعدی گفت: سعیده حسن یک سومالیایی-آمریکایی که قبلا با وزارت آموزش و پرورش.

پس از حمله بزرگ در دسامبر. 28 خانم حسن گفت: او با حضور در یک بحران دولت جلسه ای که در آن مقامات squabbled و نمی باید یک برنامه عمل است.

“فکر کردم ‘وجود دارد مردم در حال مرگ در هر ثانیه ما را از صحبت کردن’,” او گفت:. پس از خروج از جلسه “بنابراین, دل شکسته,” خانم حسن کمک فرم Gurmad سابق کنترل نجات ابتکار — داوطلب گروه که دکتر Isack پیوست.

“این نا امید کننده” خانم حسن گفت. “آن اغلب ما خزنده زمانی که ما نمی توانیم تنها راه رفتن, اما همچنین اجرا اگر ما می خواهیم.”

سومالی را دولت ساخته شده است که برخی از گام های بلندی در راستای توسعه اقتصاد و اصلاح نهادهای دولتی و بهبود امنیت. در عین حال این کشور پیشرفت کرده است تضعیف فساد دولت تنگ منابع محدود و حضور در سراسر کشور و همچنین به عنوان یک بن بست سیاسی بین دولت مرکزی و فدرال کشورهای عضو است.

برای افراد جوان در تلاش برای ساخت آینده کشور چشم انداز برای تغییر گاهی اوقات نگاه تلخ.

سامی Gabas بنیانگذار Saamionline یک خرده فروش آنلاین است که در خدمت هزاران نفر از سومالی در سراسر کشور است. در حالی که مقامات در مناطق مختلف سریع به تقاضا و مالیات و آقای Gabas گفت: آنها به سختی درک مشکلات راه اندازی و در حال اجرا شروع-تا چه رسد به ارائه کمک و یا انگیزه.

“ما فقط نمی خواهید برای انجام کسب و کار” او گفت:. “ما می خواهیم برای ایجاد و نوآوری و کمک به حرکت کشور رو به جلو است.”

برای کسانی که سرپیچی از همه شانس ناامنی همچنان یک مانع جدی. این Shabab قوی باقی می ماند و همچنان به انجام حملات مرگبار علیه غیرنظامیان و دولت است. فراتر از آن است که فعالان و کسب و کار مردم همچنان کشته در شرایط مرموز.

محمد شیخ علی سریال کارآفرین که باز تعدادی از کسب و کار از جمله موگادیشو برای اولین بار پس از جنگ فروشگاه گل و خشک تمیز کردن خدمات. او نیز فرار یک برنامه مشاوره برای کارآفرینان محلی و شرکت در رویدادها و نشان می دهد که کمک به نوبه خود ایده های خود را به کسب و کار موفق.

شش سال پس از راه اندازی اولین کسب و کار در موگادیشو مهاجمان ناشناس به ضرب گلوله کشته Mr. Ali در مرداد ماه سال 2018 است. او 31.

در یک کشور با جمعیت بالا و نرخ بیکاری, فلسفه او بود و همه چیز در مورد اعتماد به نفس, خواهر خود Sagal شیخ علی در مصاحبه ای گفت:. هنگامی که درگیر شدن با افراد جوان مانند خود او استفاده می شود به آنها بگویید “‘اگر شما یک ایده و یک شور و شوق, فقط پیش بروید و آن را انجام دهد,'” او به یاد می آورد.

پس از مرگ خواهر او گفت که او احساس خشم و نمی خواهید به ماندن در موگادیشو. اما پس از آن او احساس کردند که آن را “وظیفه” خود را به کفش خود را و نگه داشتن کسب و کار رفتن.

“اگر من ترک پس از آن من حدس می زنم او برای هیچ چیز” او گفت:. “اما اگر من بمانید و سپس آن را به معنای چیزی است. نام او را همیشه ادامه دهید. میراث او را ادامه خواهد داد. درایو خود را و اشتیاق خود ادامه خواهد داد و در دیگران است.”

هنوز حملات مکرر و در زمان ولرم پاسخ از مقامات ترک بسیاری از احساس بی حس و دلسرد خانم حسن گفت. او گفت: برخی از دوستان او را به تمسخر او به طور مداوم مایل به عمل می کنند که حتی مقامات به نظر می رسد استعفا داد.

این حملات از Shabab تبدیل شده اند بنابراین طبیعی است که او و دوستان او سعی کنید به حدس می زنم که یک بعدی اتفاق خواهد افتاد. به سختی یک ساعت پس از مصاحبه یک خودروی بمب کشته شدن سه نفر و مجروح شدن 11 نفر دیگر در نزدیکی یک تقاطع نزدیک به ساختمان پارلمان این کشور در موگادیشو.

“من فکر نمی کنم ما باید منتظر دولت” خانم حسن گفت. “آن را تبدیل به واقعیت ما و ما می دانیم که این حملات در حال آمدن است. من فقط می خواهم ما را به آماده شود به طوری که ما می توانیم صرفه جویی کنیم.”

برای داوطلبان مانند دکتر Isack وجود دارد هیچ گزینه ای جز عجله به صحنه بعدی فاجعه است. در ماه ژانویه سومالی انجمن پزشکی به رسمیت شناخته شده و تلاش خود را در صرفه جویی در زندگی در سیل.

“من خودم می توانم در صورت آسیب فردا” دکتر Isack گفت. “پس من ارائه پشتیبانی به مردم من در حالی که من می توانم.”

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im