که به کشته شدن برتا کاسرس? پشت قتل بی رحمانه از یک محیط صلیبینهایی چند ماه از برتا کاسرس زندگی پر شد با نشانه های شوم. درست قبل از کریسمس 2015, او در جلب اعتماد او خواهر Agustina که زندگی او در معرض خطر بود. “پیام هرگز توقف آزار و اذیت هرگز متوقف نمی شود, آنها مرا تحت نظارت است. آنها اهمیتی نمی دهند که من در کودکان است. کسانی که فرزندان سگ در حال رفتن برای کشتن من است.”

برتا بود درگیر متعدد در زمین و آب مبارزات در کنار بومی Lenca جوامع در سراسر غرب هندوراس است. اما جنگ برای جلوگیری از ساخت یک سد برق آبی در Gualcarque رودخانه در جامعه از ریو بلانکو حال او نگران تر از حد معمول. برتا به او گفت که فرزندان او ترسیده بود و آنها باید این تهدید جدی است. “مادر گفت: وجود دارد یک گروه از خطرناک sicarios [قاتل] حمله به ریو بلانکو جامعه و درخواست, درباره ما, دختران او گفت:” لورا, 23, جوانترین صفحه اصلی مامایی از دانشکده برای کریسمس ، “من می دانستم که این تهدیدات جدی بودند چرا که او را ترک نمی کنید من به تنهایی در خانه حتی برای یک شب.”

برتا به حال به دلایل مشکوک قاتل استخدام شده بودند توسط Desa سد ساخت و ساز شرکت. Desa را ساختگی کردن اتهامات جنایی علیه او و دیگر رهبران شورای محبوب و بومی سازمان هندوراس (Copinh) تا به حال موفق به سکوت آنها. آن را در حال حاضر از آن به دنبال دیگر به معنی توقف مخالف ؟

احساس ناخرسندی شدت در 12 فوریه 2016. داگلاس Bustillo, یک thuggish سابق ارتش ستوان و Desa سابق امنیت رئیس messaged او Copinh معاون توماس گومز, از, آبی, متهم برتا از تجاری در ریو بلانکو مبارزه را به نفع خود معتبر گلدمن محیط زیست جایزه.

بعد از چهار روز رانندگی از ریو بلانکو برتا ماشین سایه توسط دو Suv ها حمل مسلح محلی او در ارتباط بودند به Desa.

در 20 فوریه برتا رهبری یک کاروان به Gualcarque رودخانه مقدس در نظر گرفته شده توسط Lenca مردم به ایستادگی در برابر این شرکت در تلاش برای دور زدن بومی حقوق زمین با حرکت سد در سراسر ساحل. Desa شد و هشدار داد در مورد تظاهرات از طریق شبکه خود را از پرداخت خبرچینان و احضار سیاسی و امنیت متحدان به خراب کردن این رویداد است. اول Copinh را اتوبوس ها و اتومبیل های بازداشت شدند در یک ایست بازرسی که در آن هر کس مجبور شد ثبت نام و عکس توسط پلیس و افسران نظامی. سپس یک جمعیت پرتاب سنگ و توهین. “شما پیر جادوگر شما هرگز به عقب می آیند در اینجا!” داد زدم pro-سد معاون شهردار در برتا.
Who Killed Berta Cáceres? Dams, Death Squads, and an Indigenous Defender’s Battle for the Planet by Nina Lakhani.

به عنوان جمعیت jeered سرجیو رودریگز Desa جوامع و محیط زیست, مدیر مودبانه استقبال برتا قبل از هشدار او به نوبه خود بازگشت. “وجود دارد مردان مسلح در رودخانه, ما نمی خواهد مسئول اگر چیزی اتفاق می افتد به شما.”

“ما ترک ما یک حق در اینجا ،” retorted برتا و راهپیمایی.

اما در جاده های عمومی به رودخانه مسدود شده بود شرکت ماشین آلات بنابراین برتا در پا تاول خورشید به سمت سد اردوگاه. انتظار همراه خسته کننده unshaded پیگیری شد استخدام اراذل و اوباش و مسلح به نیروهای امنیتی و افسران پلیس از جمله برخی از Tigres – نخبگان مورد حمایت آمریکا سلاح های ویژه و تاکتیک (Swat) تیم آموزش دیده برای مبارزه با شهری.

هواپیماهای بدون سرنشین buzzed سربار گرفتن عکس به عنوان Copinh معترضان پرتاب سنگ شرکت ماشین آلات. Desa امنیتی رئیس پلیس سابق عمده Jorge, Ávila, به نظر می رسد با یک هشدار وحشتناک: “در چند روز شما غذا خوردن کسی کبد,” او گفت:.

هنوز هم مصمم برتا ادامه داد: با خسته به رودخانه جایی که آنها نشسته در سایه بانک به استراحت و ارتباط با Gualcarque مقدس روح. هنگامی که آنها در نهایت در سمت چپ آن تاریک بود و برتا ماشین حلیم با بطری های آبجو و سنگ فوق العاده پنجره عقب.

کمتر از یک هفته بعد از حدود ظهر روز 26 فوریه دو کابین وانت با قطبی ویندوز سوار باریک بن بست خیابان های منتهی به Copinh سر دفتر در شهرستان لا اسپرانزا. یک مرد قد بلند با یک نظامی به سبک مدل موی کردم و از او پرسید برای برتا در حالی که راننده نگه داشته و موتور در حال اجرا است. هنگامی که خواست برای شناسایی او شروع به پریدن کرد به ماشین و سرعت خاموش.

این حوادث ساخته شده برتا حتی بیشتر عصبی و او مرتب به ماندن در Utopía, Copinh شلوغ مرکز آموزش در لا اسپرانزا بنابراین به عنوان نه به در خانه به تنهایی زمانی که لورا بازگشت به دانشگاه در بوئنوس آیرس.

او همچنین در تماس با دوستان خود را بریگیته Gynther یک محقق در دانشکده آمریکا, دیده بان (SOAW) که شناسه تهدید علیه Copinh. “من باید با شما صحبت کنم” او نوشت: در متن پیام در 29 فوریه. “من اخبار را.” بریگیته مشغول به کار بود در کلمبیا, اما آنها توافق کردند به صحبت می کنند بعد.

در صبح روز 1 مارس برتا سوار لورا به Toncontín فرودگاه در حومه پایتخت Tegucigalpa. “من افتخار می کنم” او گفت:. “لذت بردن از زندگی بیشتر از آن را اما به یاد داشته باشید این است که در آن شما تعلق دارند در هندوراس مبارزه را به این مکان بهتری است.”

فقط قبل از لورا رفت و از طریق امنیت برتا او را در آغوش گرفت جوانترین فرزند زمان بیشتری است. “این کشور است fucked اما اگر هر چیزی اتفاق می افتد به من نترس.”

لورا فرض او نگران دستگیر شدن دوباره. “مادر من بود تا به خوبی شناخته شده است که من واقعا شک هر چیزی جدی خواهد به او اتفاق می افتد. من فکر ملاقات با پاپ و برنده جایزه گلدمن خواهد محافظت از او.”

در 2.08 pm سرجیو رودریگز ارسال یک پیام WhatsApp به Desa سهامداران و مدیران ارشد در میان آنها شرکت رئیس جمهور David Castillo ایالات متحده آموزش دیده سابق اطلاعات نظامی افسر تایید که برتا خواهد بود در لا اسپرانزا روز بعد.

لورا هواپیما در زمان خاموش فقط به عنوان برتا را دوست Gustavo کاسترو سیاسی دقیق مکزیکی زیست بود فرود در سن پدرو سولا در فرودگاه بین المللی در طرف دیگر از کشور است. برتا دعوت کرده بود Gustavo به یک کارگاه آموزشی انرژی های جایگزین برای Copinh اعضای. این جفت ارز تا به حال دیده نشده یکدیگر در چندین سال و صرف شب نواز در برتا خانه جدید در کلنیا لیبنو یک جامعه دردار در لبه جنوبی لا اسپرانزا.

برتا گفت: او در مورد بحران ایجاد شده توسط کمپین برای جلوگیری از سد یک پروژه ساخت و ساز با حمایت اعضای یکی از قدرتمند ترین کشور قبیله های Atala Zablah خانواده و همچنین بانک های بین المللی. “من تا به حال هیچ ایده چقدر فشار او را تحت” گوستاوو را به یاد بیاورید.

آنها هر دو خسته خیلی برتا پیشنهاد تماس آن شب ارائه شده و به گوستاوو به خود را دارد ٬ اما او نگران ایمنی خود را. “آن چنان تیره و جدا شده در اینجا شما خواهد بود بسیار خوب رانندگی به تنهایی اینقدر دیر؟” “من خوب خواهید بود. اما چرا شما نمی آیند و با من ماندن در اینجا از فردا شب؟”

روز بعد سه شنبه 2 اسفند برتا افتتاح این کارگاه در Utopía قبل از رفتن به آشپزخانه در فضای منطقه حمل سه دائما صدا می کند گوشی های تلفن همراه و مرسوم نوت بوک و قلم. او messaged لورا گفتن او به نگرانی به عنوان Gustavo خواهد بود به ماندن در خانه. او همچنین به نزدیک او همکار Sotero Chavarría بود که در تگوسیگالپا برای درمان پزشکی. “Hermanoمن نیاز شما به اینجا می آیند به زودی من باید به شما بگویم چیزی مهم است,” او گفت:.

مدت کوتاهی پس از Sotero دریافت یک تماس دیگر: رئیس جمهور آویلا و ده ریو بلانکو محلی تراز وسط قرار دارد با Desa به نزدیک شدن لا اسپرانزا در یک تویوتا وانت.

چه کسب و کار آنها را در آن روز آنها از آمدن به نگه داشتن زبانه ها در برتا? در راه بازگشت به La Esperanza, Sotero متوجه پلیس ایست بازرسی در ورودی شهر شد بدون سرنشین. این خیلی غیر معمول است که او ذکر آن به همکاران.
A woman places flowers on an altar set up in honor of Berta Cáceres during a demonstration outside Honduras’ embassy in Mexico City on 15 June 2016.

بعد که صبح لیلیان اسپرانزا این Copinh امور مالی هماهنگ کننده وارد Utopía با یک تعداد انگشت شماری از چک و یک اهدا کننده نامه ای که مورد نیاز برتا را امضا می کند. “ما نیاز به تغییر امضا” برتا گفت. “اگر چیزی اتفاق می افتد به من ؟ من می تواند زندانی یا کشته شدند. اگر شما مشکلات دسترسی به پول و سپس آنچه را که اتفاق می افتد به Copinh? من نگه داشتن در گزارش تهدیدات اما هیچ کس طول می کشد هیچ گونه اطلاع قبلی.”

“آیا نمی شود احمقانه است. هیچ چیز اتفاق می افتد به شما” لیلیان اصرار داشت.

به همین دلیل بود که برتا اقدام به عنوان اگر زمان در حال اجرا بود ؟

آن را در اواخر صبح هنگامی که او به سمت چپ کارگاه با گاسپار سانچز Copinh جوان جنسی تنوع هماهنگ کننده عنوان بازار مرکزی که در آن برتا شد کمک به فروشندگان در مخالفت با شهردار برنامه ریزی برای جایگزین کردن آن با یک مرکز خرید. بعد در ماشین در راه برگشت به کارگاه گاسپار مصاحبه برتا برای Copinh جامعه ایستگاه های رادیویی. “انرژی نه تنها یک موضوع فنی آن را به یک مسئله سیاسی برای انجام با زندگی سرزمین و حاکمیت و حق جامعه در تعیین سرنوشت. اعتقاد ما این است که در حال حاضر به شدت در بحث سرمایه داری و چگونه انرژی بخشی از سلطه جوامع بومی و نقض حقوق خود را … که چه Lenca جوامع مانند ریو بلانکو ها زندگی می کنند از طریق در حال حاضر.”

این امر می تواند آخرین مصاحبه.

برتا و سپس او را به نام دوست Ismael مورنو یک کشیش یسوعیون شناخته شده به عنوان پدر Melo. “او ترسیده بود اما Camilito او بیشتر نگران در مورد” ملو گفت: برتا به تازگی دریافت ناشناس پیام تهدید به ریز ریز کردن او تنها نوه را به قطعات.

در این کارگاه برتا messaged SOAW را بریگیته Gynther در 4.44 pm درخواست زمانی که او می تواند بازگشت از کلمبیا. “من هرگز از آنچه او می خواست به من بگوید” گفت: Brigitte. “اما او فقط با من تماس زمانی که چیزی به طور جدی اشتباه است.”

برتا و گوستاوو و سپس سمت چپ Utopía ظاهر به دیدار مادر او قبل از رفتن به مورد علاقه خود را در مرکز شهر رستوران ال Fogón برای شام و یک آبجو. فقط قبل از 9.30 pm سیاه و سفید دو کابین تویوتا هایلوکس با قطبی ویندوز و بدون تعداد صفحات دیده می شد توسط یک همسایه در خارج از خانه مادرش. به زودی پس از برتا و گوستاوو وارد, در محل خود.

برتا سبز و طلا ییلاقی می ایستد در میان پراکندگی garishly رنگ آمیزی خانه های محصور شده توسط یک معجونی از سیم و سفید چوبی نرده با منظره دریاچه و دور کاج-تپه های جنگلی. خانههای ییلاقی در جاده خاکی حدود 150 متر از دروازه است که توسط دو نگهبان مشغول به کار در 12 ساعت شیفت.

طرح های غیر معمول با درب جلو پیشرو به سالن باز طرح و شل و ول چوبی پشت درب که منجر به آشپزخانه. او و گوستاوو نشسته در جلو ایوان صحبت کردن به مدت نیم ساعت یا بیشتر با بهره گیری از نسیم. سپس او سیگار دودی در حالی که برتا به پایان رسید کار بر روی یک سند است.

Gustavo بازنشسته به اتاق خواب مهمان نزدیکترین سالن. برتا اتاق شد و در انتهای دیگر راهرو باریک. پس از تغییر به یک زیتون سبز-تی شرت و شلوارک سیاه او نشسته بر روی تخت خود نگه داشته و مشغول به کار است. در 11.25 او با ارسال یک پیام به خوان کارلوس خوارز یک پلیس افسر رابط با سرکشی او حمایت می کند. “هر کجا که شما هستند و من آرزو می کنم شما را به خوبی. لطفا مراقب باشید. Besos [بوسه].”

در اطراف 11.35, Gustavo شنیده ام سر و صدا. ضربه بزنید! ضربه بزنید! ضربه بزنید! او معتقد بود که برتا تمیز کردن و یا آوردن چیزی از آشپزخانه و به سختی نگاه از لپ تاپ خود را. یک دقیقه و یا کمتر بعد از آن وجود دارد بلندتر duller صدا. ضربه! Gustavo فرض برتا کاهش یافته چیزی در آشپزخانه. سپس او شنیده ام او تماس: “چه کسی وجود دارد؟”

“پس از آن بود که متوجه شدم که کسی در خانه بود و چیزی بد در حال اتفاق,” گوستاوو به یاد می آورد. چند ثانیه بعد بلند, سکس جوانان با بریدن مو, پوشیدن سیاه و سفید بالا و سفید شال لگد باز کردن درب اتاق خواب و با هدف یک تفنگ را در سر خود را از حدود دو متر دورتر. او شنیده فازی صدا از یک دستگاه مخابره ترانزیستوری. نشسته روی تخت گوستاوو بود که به دنبال مستقیم در مسلح زمانی که او شنیده برتا اتاق خواب درب مجبور بودن باز است. این صدا به عنوان اگر او در تلاش برای فشار کسی دور است. سپس او شنیده می شود سه عکس. Bang! Bang! Bang! برتا را در راه داد و او سقوط کرد به عقب. او در تلاش برای دفاع از خودش و خراش در مسلح به عنوان او خم بیش از او. اما او ضعیف بود و قاتل مهر در خونریزی بدن تا زمانی که او دیگر نمی تواند مقاومت در برابر.

Gustavo شروع به پریدن کرد تا از تخت خواب و در یک لحظه برداشته دست چپ خود را برای محافظت از صورت خود را به عنوان فرد مسلح اخراج یک شات تنها. Bang! گلوله قرق پشت دست چپ و بالای گوش چپ او. Gustavo کاملا غیر روحانی هنوز هم بر روی زمین به عنوان خون oozed از زخم. مسلح متقاعد شده بود و سمت چپ اما هنوز Gustavo جرأت حرکت نمی کند. لحظاتی بعد او شنیده برتا صدای. “گوستاوو! Gustavo!”

او زد و او را دیدم اچ سامانه در بین درب اتاق خواب و چوبی گنجه تلاش برای نفس کشیدن. او موهای سیاه مجعد بود چسبنده با خون از سه گلوله زخم گسترش در سراسر او شلوارک و تی شرت.

Gustavo فشرده از طریق شکاف کوچک بین درب و لرز بدن. او زانو زد و پیچیده اسلحه خود را در اطراف او در تلاش برای نگه داشتن او گرم و زنده است. “همین حالا برو برتا! نمی میرند! Stay with me” او التماس کرد. اما برتا کاسرس خونریزی بود به مرگ.

“گوشی من” او زمزمه. “بر روی میز است.” در حدود یک چهارم تا نیمه شب برتا ادا آخرین کلمات. “تماس سالوادور! تماس سالوادور!”

سپس او رفته بود.

برتا کاسرس به قتل رسیده بودند. کشته در اتاق خواب او کمتر از یک سال پس از برنده مهمترین جایزه برای مدافعان محیط زیست.

Gustavo جان سالم به در برد. اما خود شاهد عینی شواهد کافی برای شناسایی افراد مسلح? و چه کسی پشت این پررنگ اعدام? وجود دارد می تواند همیشه عدالت برای کسی مثل برتا در یک کشور مانند هندوراس که در آن مصونیت از مجازات حاکم عالی?

ما همیشه می دانیم چه کسی کشته برتا کاسرس?

  • این عصاره از چه کسی کشته برتا کاسرس? سد سازی و جوخه های مرگ و بومی مدافع نبرد برای سیاره توسط نینا لاخانی منتشر شده توسط Verso کتاب در 2 ژوئن.

  • در 29 نوامبر 2018, هفت مرد متهم به قتل, Cáceres. David Castillo بازداشت شد در ماه مارس سال 2018 و به اتهام متفکر قتل او را انکار هر گونه دخالت و همچنان در زندان و در انتظار محاکمه است. این Atala Zablah خانواده باید هرگونه مشارکت در قتل و هرگز دستگیر شده و یا هر گونه اتهام

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>