ترامپ دانشمندان خود را بر سر داده های ویروس تمسخر می کند

واشنگتن — رئیس جمهور ترامپ روز چهارشنبه نتیجه گیری های علمی حرفه ای دولت خود را در مورد چشم انداز واکسن ویروس کرونا به طور گسترده در دسترس و اثربخشی ماسک در مهار گسترش این ویروس به عنوان تعداد کشته شدگان در ایالات متحده از این بیماری نزدیک به 200،000 رد کرد.

آقای ترامپ در نمایشی قابل توجه حتی برای او علناً به دکتر رابرت آر ردفیلد، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها سیلی زد، چرا که رئیس جمهور قول داد که واکسنی می تواند در هفته ها در دسترس باشد و در حالی که سودمندی ماسک ها را علی رغم شواهدی بر خلاف آن کاهش می دهد، «بلافاصله» به عموم مردم برود.

نظرات رئیس جمهور او را در تضاد با سی دی سی، سازمان برتر بهداشت عمومی جهان، در طول یک همه گیر قرار داد که او مدام اصرار دارد که «گوشه را گرد می کند» تا پایان. آقای ترامپ درست چند ساعت پس از آن که دکتر ردفیلد به یک کمیته سنا گفت واکسنی تا اواسط سال آینده به طور گسترده ای در دسترس نخواهد بود و ماسک ها در مبارزه با بیماری ناشی از کروناویروس، کاوید-۱۹، آنقدر حیاتی هستند که ممکن است حتی مهم تر از یک واکسن باشند.

آقای ترامپ به خبرنگاران گفت: فکر می کنم وقتی این را گفت اشتباه کرده است. “این فقط اطلاعات نادرست است.” یک واکسن «بلافاصله به عموم مردم» می رفت، رئیس جمهور اصرار داشت و «تحت هیچ شرایطی به اندازه دکتر دیر نخواهد بود.» در مورد نتیجه گیری دکتر ردفیلد که ماسک ها ممکن است مفیدتر از یک واکسن باشند، آقای ترامپ گفت که «او اشتباه کرده است» با حفظ اینکه یک «واکسن بسیار موثرتر از ماسک ها» است.

پیام های به شدت واگرا هرگونه تلاش برای جعل پاسخ منسجم به ویروسی را که دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه آن را «تهدید شماره یک امنیت جهانی در جهان امروز ما» نامید، بیشتر کاهش داد. با گفتن یک چیز آقای ترامپ و مشاوران بهداشتی اش که دیگری می گویند، بسیاری از آمریکایی ها مانده اند تا خودشان بفهمند چه کسی را باور کنند، با نظرسنجی های گذشته نشان می دهد که نسبت به رئیس جمهور شان به کارشناسان ایمان بیشتری دارند.

سرزنش عمومی دکتر ردفیلد تنها آخرین اما شاید آشکارترین نمونه زمانی بود که رئیس جمهور نه تنها توصیه های سیاستی مقامات بهداشت عمومی خود بلکه حقایق و اطلاعاتی را که ارائه داده اند رد کرده است. مقامات بهداشت عمومی در مورد ارزش ماسک ها توافق شدیدی دارند حتی در حالی که آقای ترامپ به طور کلی از پوشیدن یکی خودداری می کند، حریف خود را به خاطر این کار به سخره می گیرد و دو بار در دو روز گذشته سودمندی آنها را بر اساس توصیه پیشخدمتان رستوران زیر سؤال برد.

به همین ترتیب مقامات بهداشتی گفته اند که ماه ها پیش از توزیع واکسن به جمعیت به طور گسترده خواهد بود و به زندگی اجازه می دهد بازگشت به یک نگاه عادی را آغاز کند، حتی همان طور که آقای ترامپ قول داده است یکی را به موقع برای انتخابات عمومی در ۳ نوامبر تصویب کند. به حساب خود آقای ترامپ، او شخصا پس از جلسه روز چهارشنبه برای به چالش کشیدن شهادت خود، دکتر ردفیلد را فراخواند و سوالاتی را در مورد فشار بر دانشمندانی که قرار است از سیاست پارتیزانی منزوی شوند، تجدید کرد.

اما با بلند شدن انتخابات، آقای ترامپ قصد دارد مردم را متقاعد کند که بدترین ها پشت کشور است. او بارها از دست زدن به این تهدید، حتی با افزایش شمار کشته شدگان، ابراز تاسف کرده است. او روز چهارشنبه به گرتا ون سوسترن از تلویزیون گری گفت: «ما کار بزرگی انجام دادیم به جز روابط عمومی عاقلانه، مردم من از آن پیشی گرفتند.»

جوزف آر بایدن جونیور، معاون سابق رئیس جمهور، نامزد حزب دموکرات ریاست جمهوری، گفت تثبیت بی لباس آقای ترامپ در تقویم انتخابات در اعلام زمانی که واکسنی در دسترس خواهد بود به اعتبار خودش آسیب رسانده است.

“پس اجازه دهید من روشن است. من به واکسن ها اعتماد دارم من به دانشمندان اعتماد دارم . اما من به دونالد ترامپ اعتماد ندارم.» “و در این لحظه، مردم آمریکا هم نمی توانند.”

سرپیچی رئیس جمهور از دستورالعمل های بهداشت عمومی منجر به لحظه ای ترش در روز چهارشنبه با یکی از نزدیک ترین متحدان ایالات متحده در خارج از کشور شد. مقامات وزارت بهداشت اسرائيل که اين هفته مراسم اعراب و اسرائيل را در کاخ سفيد در تلويزيون تماشا می کردند، از نبود ماسک و دوری اجتماعی خشمگين شدند و آنها به خبرنگاران اسرائيلی دستور دادند از واشنگتن به قرنطينه بازگردند. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه، در این رویداد بدون ماسک دیده شد و هنگام صحبت با رئیس سازمان جاسوسی موساد اسرائیل سرفه کرد.

یک روز پس از این مراسم که صدها نفر را در چمن جنوبی گرد هم آورد، یک مقام دولت ترامپ که در کاخ سفید آزمایش شده بود، برای ویروس کرونا مثبت تأیید شد. این مقام که علناً شناسایی نشد، برای این مراسم حضور نداشت و مقامات شروع به ردیابی تماس های فرد کردند تا سعی کنند هرگونه گسترش بیشتری را متوقف کنند. آقای ترامپ گفت: این کسی نیست که نزدیک من باشد.

سقوط سیاسی مربوط به این ویروس روز چهارشنبه هنگامی که مایکل آر کاپوتو، متحد سیاسی رئیس جمهور نصب شده در وزارت بهداشت و خدمات انسانی، پس از یک سوگ پر از توطئه در مورد دانشمندان فدرال که طرح «توطئه» علیه آقای ترامپ را طرح ریزی می کردند، مرخصی گرفت.

دکتر ردفیلد در جلسه سنای خود گفت واکسن ها ممکن است در ماه نوامبر یا دسامبر در دسترس باشند، اما در ابتدا تنها یک «عرضه بسیار محدود» است که در ابتدا به سرکارگران مراقبت های بهداشتی و آسیب پذیرترین آمریکایی ها خواهد رفت. به گفته او چنین واکسنی تا تابستان آینده یا بعد از آن به طور گسترده ای توزیع نخواهد شد و نظرات اخیر دکتر آنتونی اس فاچی، متخصص ارشد بیماری های عفونی دولت را انعکاس می دهد.

دکتر ردفیلد به سناتورها گفت: «اگر شما از من می پرسید که چه زمانی قرار است به طور کلی در اختیار مردم آمریکا قرار گیرد تا ما شروع به استفاده از واکسن کنیم تا به زندگی منظم مان برگردیم، فکر می کنم احتمالاً به سوم نگاه می کنیم – اواخر سه ماهه دوم، سه ماهه سوم ۲۰۲۱.»

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im