به گزارش وودوارد در کتاب جدید، ترامپ اعتراف کرد که کروناویروس را به حداقل می رسد

پرزیدنت ترامپ به روزنامه نگار باب وودوارد اذعان کرد که او آگاهانه در اوایل سال جاری با وجود اینکه آگاه بود تهدید کننده زندگی و بسیار جدی تر از آنفولانزای فصلی است، کروناویروس را بازی کرده است.

آقای ترامپ در ۷ فوریه در یکی از ۱۸ مصاحبه با آقای وودوارد برای کتاب آینده اش به نام «خشم» گفت: «این چیزهای مرگباری است.»

رئیس جمهور در ضبط های صوتی که در وب سایت واشینگتن در دسترس قرار گرفته بود، به آقای وودوارد گفت: «شما فقط هوا را تنفس می کنید و این طور می گذرد.» “و بنابراین این یکی از بسیار حیله و تزویر است. اون يکي خيلي ظريف . همچنین کشنده تر از حتی آنفلوآنزای شدید شماست.»

اما سه روز پس از آن اظهارات، آقای ترامپ به تریش ریگان لنگر کسب و کار فاکس گفت: «ما در شکل بسیار خوبی هستیم. ما 11 مورد داريم . و بیشتر آنها خیلی سریع بهتر می شوند. من فکر می کنم همه آنها بهتر خواهند شد.” کمی کمتر از دو هفته بعد، او در چمن جنوبی به خبرنگاران گفت که «ما آن را در این کشور بسیار تحت کنترل داریم.»

تا ۲۶ فوریه، رئیس جمهور علناً نگرانی های مربوط به کشنده بودن این ویروس را رد می کرد. او در یک کنفرانس خبری کاخ سفید گفت: «کمی شبیه آنفولانزای معمولی است که ما برای آن عکس های آنفولانزا داریم.» “و ما در اصل یک شات آنفولانزا برای این به شیوه ای نسبتا سریع داشته باشد.”

و تا ۲۸ فوریه، در تجمعی در کارولینای جنوبی، آقای ترامپ دموکرات ها را به دلیل نگرانی هایشان در مورد این ویروس به عنوان «حقه جدیدشان» پس از تحقیقات روسیه و استیضاح او تقبیح کرد.

ضبط های صوتی نشان می دهد که همان طور که آقای ترامپ در زمان واقعی اطلاعاتی را که کارشناسان بهداشت و امنیت ملی به او داده بودند جذب می کرد، او نه تنها برای گمراه کردن مردم بلکه فشار فعالانه فرمانداران برای بازگشایی ایالت ها قبل از اینکه دستورالعمل های دولت خودش گفته باشد آماده هستند، انتخاب آگاهانه ای انجام داد.

تا ماه مارس آقای ترامپ با آقای وودوارد در مورد تاکتیک هایش سرراست بود. رئیس جمهور در یک ضبط صوتی از مصاحبه ای در ۱۹ مارس گفت: «من همیشه می خواستم آن را پخش کنم.» “من هنوز هم دوست دارم آن را بازی کردن، چرا که من نمی خواهم برای ایجاد وحشت.”

رئیس جمهور برای تاکید تکرار کرد: «این چیزهای مرگباری است.»

با وجود سخنان خود رئيس جمهوری در ضبط ها، کايلي مک ني، دبير مطبوعاتی کاخ سفيد، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت آقای ترامپ هرگز علنا ً ويروس را پخش نکرده است.

به و سی ان ان نسخه های پیش از این کتاب داده شد و جزئیات را روز چهارشنبه منتشر کردند. نیویورک تایمز نسخه خودش را به دست آورده است.

آقای ترامپ به عنوان بخشی از تلاش کاخ سفید برای کنترل آسیب ها به خبرنگاران گفت اظهارات ثبت شده او به آقای وودوارد با آنچه به مردم می گوید بسیار متفاوت است زیرا نگران ترس از مردم است.

رئیس جمهور روز چهارشنبه گفت: ما نمی خواهیم وحشت را فتح کنیم. “ما نمی خواهیم به بالا و پایین بپریم و شروع به فریاد زدن کنیم که مشکلی داریم که یک مشکل فوق العاده است” و “همه را بترساند.”

اما اذعان او به اینکه تا اوایل فوریه از خطرات این ویروس کاملاً آگاه بود، تنها پرسش هایی را در مورد اینکه چرا پاسخ دادن به آن ها اینقدر کند است تشدید کرد و چرا به آمریکایی ها حقیقت را نگفت که بهتر است آن ها را برای بدترین بحران بهداشت عمومی در آمریکا در بیش از یک قرن آماده کنند.

کتاب آقای وودوارد همچنین نشان داد که به همان اندازه که آقای ترامپ تلاش می کند موضوع را پیش از انتخابات نوامبر به قانون و نظم و فراخوان سرکوب اعتراضات سراسری علیه وحشیگری پلیس تغییر دهد، قادر به فرار از موشکافی برای پاسخ ش به ویروسی نیست که نزدیک به ۱۹۰ هزار نفر را در آمریکا کشته و جان میلیون ها نفر دیگر را بالا برد.

رئیس جمهور همچنین در ۱۹ مارس از این ویروس به آقای وودوارد گفت: «بخشی از آن رمز و راز است. بخشی از آن شرارت است. ميدوني وقتي حمله ميکنه به ريه ها حمله ميکنه و من نمی دانم – وقتی مردم ضربه می بینند، وقتی ضربه می بینند، و حالا معلوم می شود که فقط افراد قدیمی نیستند، باب» وی ادامه داد: درست امروز و دیروز برخی حقایق تکان دهنده بیرون آمد. فقط قديمي نيست، بزرگتر. جوانان هم – جوانان فراوان.»

و با این حال آقای ترامپ در مصاحبه ای که توسط “فاکس و دوستان” در ۵ اوت پخش شد، اظهار داشت: «اگر به کودکان نگاه کنید، کودکان تقریباً هستند و من تقریباً قطعاً می گفتم، اما تقریباً از این بیماری مصون است. من نمی دانم شما چه احساسی نسبت به آن هستید، اما آنها سیستم ایمنی قوی تری نسبت به ما دارند که به نوعی برای این کار انجام می دهیم.»

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im