سرویس اطلاعاتی پاکستان ممکن است در نهایت برنده واقعی در افغانستان صلح معامله حداقل در حال حاضر

نماینده خاص امریکا برای افغانستان آشتی زلمای خلیل زاد چپ و طالبان از بنیانگذاران ملا عبدل غنی برادر پس از امضای توافقنامه صلح در فوریه. 29 در دوحه, قطر. (Fatih اکتاس/Anadolu Agency طریق گتی ایماژ)

در سطح یک برنده در مذاکرات صلح با ایالات متحده امضا شده با طالبان در روز شنبه است که افغانستان همسایه پاکستان است که از حامیان دیرین از گروه های اسلام گرا که در حال حاضر ممکن است در یک موقعیت برای به دست آوردن حداقل یک سهم از قدرت را در دولت افغانستان. اما این معامله نیز به شمار خطرات طولانی مدت به پاکستان که سرویس اطلاعاتی سال ها صرف توانمند سازی شبه نظامیان که دیگر ممکن است تحت کنترل خود به گفته تحلیلگران و مقامات نظامی سابق.

از زمان تشکیل آن در سال 1994 از طریق آن 1996 تصرف قدرت در کابل طالبان را در میدان جنگ موفقیت های بسیار بدهکار به کمک ارتش پاکستان سازمان استخبارات شناخته شده به عنوان ISI. صلح توافق یک پیروزی روشن برای طالبان است که در برخی از راه های اوج ISI دیرین را برای حمایت از گروه های شبه نظامی.

“ارتش پاکستان هوش, من مطمئن هستم که آنها رها شوند چرا که آنها می خواستند این نوع از نتیجه گفت:” حسن عباس استاد در دانشگاه دفاع ملی (NDU) در واشنگتن دی سی و سابق پاکستان رسمی. اگر طالبان وارد نوعی از قدرت های توافق با زمان طالبان که به معنی “پاکستان قادر خواهد بود به عقب راندن بر منافع هند در افغانستان” اضافه شده عباس که نویسنده 2014 کتاب “طالبان احیای.” برای پاکستان گفت: طالبان نشان دهنده “یک ابزار برای مقابله با هند است.”

توافق مرتکب ایالات متحده به تقریبا بلافاصله شروع به کاهش نیروی نظامی در افغانستان از حدود 12000 سرباز به 8,600 با 13 ژوئیه و پس از آن به طور کامل عقب نشینی از این کشور در عرض 14 ماه موضوع را به طالبان آن را انجام بخشی از معامله با خودداری از حمله آمریکا و نیروهای ائتلاف و جلوگیری از دیگران از انجام این کار.

این معامله همچنین نیاز به طالبان به آغاز مذاکرات با دولت افغانستان در مارس 10. این مذاکرات ممکن است منجر به یک قدرت هسته ای است که به طالبان است که تحت سلطه قومی پشتون ها نقش قابل توجهی در یک دولت ائتلافی در کابل. اما اگر طالبان و دولت افغانستان موفق به رسیدن به یک توافق که به نظر می رسد به طور فزاینده ای به احتمال زیاد ارتش ایالات متحده خروج را تنها در خدمت به منظور افزایش طالبان را در میدان جنگ و موقعیت.

هر دو گزینه خواهد بود به احتمال زیاد قابل قبول به پاکستان که به طور سنتی به دنبال سازگار پشتون تحت سلطه دولت در کابل. اما طالبان قوی تر خواهد شد به احتمال زیاد جسور منطقه ای دیگر گروه های شبه نظامی که تحت پاکستان را کنترل کنید.

اسلام آباد را به حمایت از طالبان به عنوان گروه جهادی هدفمند در هند در حال حاضر منجر به ظهور دیگر rogue گروه های شبه نظامی اسلامگرا مانند تحریک i-طالبان گاهی شناخته شده به عنوان طالبان پاکستان که هدف گرفته در دولت پاکستان خود را.

یک screengrab از سال 2008 فیلم نشان می دهد که مولانا فضل الله به تازگی منصوب رئیس تحریک i-طالبان در صحبت با روزنامه نگاران محلی در پاکستان در شمال غربی دره سوات. (خبرگزاری گتی ایماژ)

پاکستان امنیت خدمات “پرداخت از طریق بینی چون آنها می دانستند که [به دلیل] سیاست حمایت از طالبان افغان به آنها اجازه می دهد این دیگر طالبان به انواع تابع در پاکستان و همه کسانی که خرابی ایجاد شده در پاکستان” عباس گفت.

ISI در حال حاضر باید به صورت بالقوه عواقب ناشی از آن تصمیم به ادامه حمایت از طالبان در سال های پس از حملات سپتامبر. 11, 2001.

اگر چه پاکستان همواره آن را تکذیب کرد اکثر تحلیلگران قبول است که پس از یک مکث کوتاه و بعد از ایالات متحده (کمک تاجیک و ازبک تحت سلطه اتحاد شمال) سوار طالبان از قدرت در اواخر سال 2001 در ISI احیا ارتباط آن با گروه آن را تا به حال پرورش از اواسط 1990s. منطق ISI اقدامات همان باقی مانده است: پاکستان به طور سنتی در نظر گرفته افغانستان به عنوان “عمق استراتژیک” در مورد جنگ با آن شدید رقیب هند و به همین دلیل می خواهد یک حکومت افغانستان آن را می توانید کنترل کنید.

صرف نظر از اینکه آیا مذاکرات صلح را با طالبان به دست آوردن یک نقش در دولت و یا به سادگی خود را بهبود موقعیت نظامی موجب عقب نشینی ایالات متحده و پاکستان و به ویژه در ISI بنابراین ممکن است خوش آمدید آخرین به نوبه خود از وقایع.

“صرف نظر از نتیجه من فکر می کنم این نهاد پاکستان — از جمله ISI — نزدیک یا سیاسی یا نظامی به دست آوردن نفوذ بیشتر در افغانستان است که آنچه آنها می خواستند گفت:” ست جونز مدیر داشتهاست پروژه در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی.

بازنشسته ارتش سرهنگ تام لینچ از NDU موسسه ملی مطالعات استراتژیک گفت: ارتش ایالات متحده خروج بدون شکست طالبان به پاکستان یک “من به شما گفته” لحظه به دلیل آن است ثابت پاکستان استدلال به ایالات متحده که لینچ به عنوان خلاصه “شما نمی توانید به موفقیت در افغانستان مستقل از ما چون ما مدیریت, اگر نه در واقع کنترل شبه نظامی در چارچوب آن کشور است.”

اما لینچ که همچنین توافق کردند که پاکستان سیاست منجر به حملات خود دولت توصیف هر پیروزی ISI ممکن است ادعا می کنند از مذاکرات صلح به عنوان “وابسته به ‘پیروس’.”

بازگشت به قدرت برای طالبان خواهد reenergize بسیار اسلامگرا گروه هایی که ایجاد کرده اند بسیار مشکل در پاکستان با توجه به عباس. “یک قدرت طالبان افغانستان به طور خودکار برای توانمند سازی, الهام بخش [و] ایجاد انگیزه طالبان پاکستان” او گفت:. “هر هوشمند استراتژیست در پاکستان در این لحظه باید کاملا نگران است.”

پاکستان می یابد خود را در این وضعیت از آنجا که پس از حملات سپتامبر. 11, 2001, ISI رفته فوق العاده ای دیپلماتیک tightrope, حمایت از طالبان به عنوان آنها کشتن آمریکایی ها در افغانستان در حالی که به طور همزمان کمک به ایالات متحده انجام عملیات ضد تروریستی علیه القاعده در پاکستان و جاهای دیگر. طالبان مسئول بودند برای اکثریت قریب به اتفاق تقریبا 1,900 سربازان آمریکایی کشته شده در جنگ در افغانستان است.

یک سرباز آمریکایی است که پس از تخلیه ضرب گلوله در نزدیکی روستای Zunchorah نزدیک به مرز پاکستان در سال 2004. (امیلیو Morenatti/AP)

“پاکستان به ویژه آی اس آی با موفقیت اجرا نیست بنابراین covert, covert, برنامه عمل برای تقریبا دو دهه گذشته به ارائه کمک و پناهگاه برای طالبان گفت:” جونز. “این در واقع یک شاهکار شگفت انگیز اجازه می دهد تا پناهگاه و ارائه کمک به همان گروه است که کشتن سربازان آمریکایی و برای حفظ روابط دیپلماتیک با ایالات متحده است.

مهم ترین کمک های ISI ارائه شده طالبان با توجه به جونز اجازه می دهد تا رهبران خود را به پایگاه خود را در کویته صفحه اصلی ارتش پاکستان را فرماندهی و کارکنان دانشگاه, در حالی که اجازه شبکه حقانی به خصوص خطرناک خود شامل گروه وابسته به طالبان به پایگاه خود را در پاکستان در مناطق قبیلهای فدرال در امتداد مرز افغانستان. “برای هر کسی که مطالعه موفقیت و یا شکست شورش داشتن یک خارجی پناهگاه برای رهبران خود را به طور مستقیم به درب بعدی را به یک مرز که [دشمن] را کنترل نمی … یک حرکت صعودی بزرگ” جونز گفت.

در حالی که مقامات نظامی هیچ شکی نیست که استخبارات پاکستان به حمایت از طالبان وجود اختلاف نظر در مورد انواع حمایت ISI انجام داد و اصلا نه به طالبان.

“وجود دارد بدیهی است که تحمل طالبان و شبکه حقانی ستاد در پاکستان به خاک” ژنرال بازنشسته دیوید پترائوس که فرماندهی نیروهای ایالات متحده در افغانستان از سال 2010 به 2011, گفت اخبار یاهو. او افزود: “آن را دشوار است به دقت تایید آنچه که ارائه شد از نظر بودجه و یا سلاح.”

کاتالیزور برای ISI تصمیم به ادامه حمایت خود از طالبان به نظر می رسد شده اند که دولت پاکستان را تحقق اطراف 2004 که دولت ایالات متحده در حال توسعه به طور فزاینده روابط نزدیک به هند بود که شروع به سرمایه گذاری در افغانستان, به گفته عباس. از آن نقطه “استخبارات نظامی پاکستان را زنده کرد و یا گسترش حمایت خود را از طالبان افغان,” او گفت:.

این حمایت در زمان شکل سلاح های کوچک و مهمات و هوش و پول به گفته تحلیلگران. اما ISI ساخته شده مطمئن شوید که به حد مرگ از طالبان آرسنال. “مدیریت آنها بسیار با دقت به چیزهایی که آنها نمی خواهند در دست طالبان و یا هر چیز دیگری در خارج وجود دارد” گفت: لینچ یک نظامی سابق معاون سفیر ایالات متحده در افغانستان است. به ویژه در ISI سخت کار می کرد برای جلوگیری از طالبان از گرفتن شانه برگزار ضد هوایی و هیچ کمک ممنوع سلاح, او گفت:.

اما بر خلاف حمایت از آن ارائه شده به طالبان در طول 1990s در پست-سپتامبر. 11 عصر ISI نیست عادت از اعزام مشاوران نظامی به افغانستان با طالبان. “به هیچ وجه” لینچ گفت. “آنها که خطر را ندارد.”

جلال الدین حقانی بنیانگذار شبکه حقانی در طی مصاحبه ای در پاکستان در سال 1998 است. (محمد ریاض/AP)

به طور کلی ISI به تصویب رسید بیشتر از یک دست کردن رویکرد به طالبان جنگ علیه آمریکا و نیروهای ائتلاف به گفته لینچ. پاکستانی ها به نظامیان استراتژیک هدایت با استفاده از ISI را شبکه گسترده ای از “cutouts” (عمدتا ISI فارغ التحصیلان و پیمانکاران) “اما ISI نمی خواهد درگیر شده اند و یا درگیر در برنامه ریزی نظامی طالبان در عملیات,” او گفت:.

اما لینچ و عباس موافقم که در مورد شبکه حقانی یک گروه شبه نظامی است که در حال حاضر بخشی از طالبان ISI اعمال بسیار سخت تر درجه ای از کنترل به خصوص هنگامی که آن را به حمله به هند را در افغانستان است.

“جایی که من می دانم شخصا ISI خواهد بود از نزدیک درگیر خواهد بود با تعیین زمان بندی و هدف قرار دادن افکت های مورد نظر در برابر هند اهداف” لینچ گفت. “Haqqanis همواره مورد علاقه موشک هدایت شونده از ISI.”

با وجود پشتیبانی که ارشدترین مقامات ایالات متحده متوجه شد و یا به شدت مشکوک ISI دادن به طالبان برای تقریبا 10 سال آن مقامات خودداری از عموم castigating دولت پاکستان حتی به عنوان تلفات ایالات متحده در افغانستان همچنان به کوه. عامل اصلی پشت این سکوت بود و کمک ارزشمند به جا مانده ISI ارائه شد ایالات متحده آمریکا در متوقف کردن توطئه های تروریستی توسط القاعده.

در واقع دلیلی که دولت ایالات متحده است تحمل ISI را برای حمایت از طالبان است که پاکستان به طور همزمان کمک ایالات متحده با مبارزه با تروریسم با توجه به لینچ. “رئیس ISI به ما کمک گرفتن و/یا کشتن برخی از بدنام ترین تروریست و رهگیری برخی از مهمترین توطئه شیطانی که ما را دیده اند تخم توسط تروریست های بین المللی در 20 سال گذشته گفت: با اشاره به ISI نقش در مهار توطئه برای منفجر کردن پل بروکلین در سال 2003 و بالتیمور تونل در سال 2005 و دستگیری عضو ارشد القاعده شکل یونس al-Mauritani در سال 2011.

“شده اند وجود دارد حداقل به دانش من شش تا هشت مستند عمده ره اختلال و شکست تروریست های بین المللی که ما نسبت به … ISI و این نوک کوه یخ” لینچ گفت. “همین دلیل است که ما جامعه اطلاعاتی شده است تا قاطعانه برای مدت طولانی است که ما نه تنها به دور پرتاب که ارتباط در نا امیدی بیش از این واقعیت است که وجود دارد این سه درجه جدایی [بین ISI و] چگونه نیروهای ما کشته شده در افغانستان است.”

سربازان پاکستان شبه نظامی نیروی گارد منطقه در Shakai, در امتداد مرز افغانستان در سال 2004. (امیر خان/AP)

به عنوان یک نتیجه, ایالات متحده وارد شده به چه لینچ نامیده “Faustian bargain” با ISI, حفظ رابطه با آن و امتناع برای سال های بسیاری به اطلاع عموم نقش خود را به عنوان یک حامی طالبان به منظور بهره مندی از آن در کمک به مقابله با القاعده و مشابه بین المللی گروه های تروریستی است. لینچ تشبیه این معضل به “دست کثیف تصمیم” یک مامور اف بی آی باید هنگامی که او را در حال اجرا اراذل و اوباش خبرچین است که ارائه اطلاعاتی ارزشمند حتی اگر خبرچین خود را ممکن است یک قاتل است.

ایالات متحده ساخته شده تصمیم درست و لینچ گفت:, و اضافه کرد که او از دست داده و سه نفر از دوستان نزدیک کشته شده توسط طالبان. “این هنوز هم چوب در craw,” او گفت:. “اما من درک استراتژیک پویا در آنچه که ما در تلاش برای انجام وجود دارد. از آنجا که ما نمی خواهید برای رفتن به جنگ با یک کشور از 180 میلیون نفر با سلاح های هسته ای.”

پاکستانی ها نیز با توجه به لینچ. “آنها همیشه به حال ما با این موهای کوتاه,” او گفت:. “از آنجا که آنها بسیار نزدیک و در هم تنیده با کسانی که در شبکه های جهادی که آنها می دانستند چیزهای که ما نیاز به دانستن است.”

این امر می تواند یک اشتباه است که فرض کنیم که این محصول در حال حاضر از فرماندهان طالبان مرهون پاکستان با توجه به عباس. به عنوان مثال او اشاره ملا عبدل غنی برادر معاون سابق فرمانده طالبان که در حال ورشکستگی برای بیش از هشت سال در یک زندان پاکستان قبل از منتشر شده در ایالات متحده’ درخواست در سال 2018 است. او به زودی تبدیل به شبه نظامیان ” منجر مذاکره در قطر که در آن قرارداد صلح امضا شد.

رهبران مانند ملا “در حال شک و تردید در مورد پاکستان” با وجود ISI را به مدت طولانی در حمایت از طالبان عباس گفت. “آنها را به بازی کارت های خود را بسیار با دقت.”

اعضای یک هیئت طالبان به رهبری رئیس مذاکره ملا عبدل غنی برادر, مرکز ترک پس از مذاکرات صلح با افغانستان سیاستمداران ارشد در مسکو در مارس 2019. (Evgenia Novozhenina/فردا نیوز)

_____

بیشتر بخوانید از اخبار یاهو:

  • پوشش کامل سوالات متداول و بیشتر: 2020 انتخابات مرکز

  • چگونه یک شهر اروپا است تلاش برای نگه داشتن coronavirus از موجب ترس گردشگران

  • سه شنبه مردم در انتخابات نشان می دهد بایدن یک شرط بندی بهتر به ضرب و شتم مغلوب ساختن پیشی جستن از ساندرز

  • آیا سازمان سیا بدنام برنامه کنترل ذهن ایجاد بدنام قاتل ؟

  • می تواند ایالات متحده آمریکا-طالبان مقابله آوردن صلح به افغانستان است ؟

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>