سفر چین جو بایدن

واشنگتن — در یک روز اوت بخار پز در امتداد ساحل چین ، سناتور جوزف R. بایدن جونیور از مینی بوس در یک ترکیب ساحلی برای یک سری از جلسات غیر معمول با رهبران حزب کمونیست چین است.

آقای بايدن و سه سناتور ديگر در يک ضیافت ناهار با مقامات چینی در مورد آنچه محاکمه او جی سیمپسون در مورد تمامیت نظام حقوقی آمریکا فاش کرده بود، استدلال کردند. هنگامی که سناتورها پس از آن با دبیر حزب، جیانگ زمین ملاقات کردند، آن ها بر سر آن و دیگر مسائل خارق العاده پراکنده شدند: گسترش فناوری موشکی، حقوق بشر و تایوان.

اما آقای بایدن که اولین سفر برون مرزی خود را به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی سنا رهبری می کرد، در سال ۲۰۰۱ نیز در بیدایه برای کمک به آغاز در دوران مهمی در رابطه آمریکا با چین – ساختمان یک پیوند تجاری که اجازه ورود ملت کمونیست به سازمان تجارت جهانی را می دهد- در آنجا بود.

آقای بایدن به آقای جیانگ گفت: آمریکا از ظهور چین مرفه و یکپارچه در صحنه جهانی استقبال می کند، زیرا ما انتظار داریم این چین باشد که با قوانین بازی می کند.

سناتور روزها بعد به یک روستای خاکی جاده ای در نزدیکی دیوار بزرگ سفر کرد. هفت هزار مايل از دلاویر، ايالت خانگی به فرزندخواندگی او، آقای بايدن مردم محلی را مانند يک کانديدا سرگرم کرد، حتی معاشرت مقدس را از يک کشيش کاتوليک رومی گرفت. او با دیدن وعده ای بیشتر از خطر به واشنگتن بازگشت و همان پیامی را که به رهبران چین تحویل داده بود به خبرنگاران ارائه داد: آمریکا از ظهور چین «به عنوان یک قدرت بزرگ، استقبال کرد، زیرا قدرت های بزرگ به هنجارهای بین المللی در زمینه های عدم تکثیر، حقوق بشر و تجارت پایبند هستند.»

دو دهه بعد، چین به عنوان یک قدرت بزرگ ظهور کرده است – و از نظر بسیاری از آمریکایی ها، رقیب خطرناکی است. جمهوريخواهان و دموکرات ها می گويند از يکپارچگی جهانی که آقای بايدن و بسياری از مقامات ديگر از آن حمايت کردند، بهره برداری کرده است.

انتخابات سال ۲۰۲۰ تا حدودی با آنچه بخش عمده ای از واشنگتن به عنوان نوعی جنگ سرد جدید می بیند تعریف شده است. و در حالی که آقای بایدن با حملات شدید کمپین رئیس جمهور ترامپ مواجه است، زبان او به چین به تغییر شدید تفکر اشاره می کند.

آقای بايدن شي جین پینگ، رهبر استبدادی چين را «اراذل و اوباش» می نامد. او تهدید کرده است که در صورت انتخاب، در صورت تلاش چین برای ساکت کردن شهروندان و شرکت های آمریکایی، «تحریم های اقتصادی سریع» اعمال خواهد کرد. او زمستان امسال در مقاله ای در امور خارجی نوشت: «آمریکا باید بر چین سخت گیری کند.» آقای بايدن اکنون کشور را به عنوان يک چالش استراتژيک برتر می بيند، بر اساس مصاحبه با بيش از ده ها تن از مشاوران و همکاران سياست خارجی خود، و سخنان خودش.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im