شایعات دروغین مبنی بر اینکه فعالان آتش سوزی ها را به راه می اندازند، مقامات را تشدید می کند

مقاماتی که با آتش سوزی های فاجعه بار در ساحل غربی سر و کار دارند، مجبور شده اند با شایعات رسانه های اجتماعی مبنی بر اینکه فروغ ها توسط فعالان ضد فاشیست تنظیم شده است، مقابله کنند و علناً موعظه می کنند که مردم اطلاعات را قبل از به اشتراک گذاشتن آن تأیید می کنند.

با وجود تلاش های آنها، اطلاعات غلط در مورد خاستگاه آتش سوزی ها – که دست کم ۱۵ نفر را کشته و میلیون ها جریب مصرف کرده است – همچنان در فیس بوک و توییتر گسترش می یابد.

چند سازمان اجرای قانون در اورگن گفتند که با استعلام هایی در مورد شایعاتی که فعالان مسئول آن هستند، سیل زده شده اند. روز پنجشنبه چند روزنامه نگار که از آتش سوزی در نزديکی شهر ملالا، اور گزارش می دادند، گفتند با گروهی از افراد مسلح مواجه شده اند که نگران گزارش های مويد نشده آتش سوزی در اين منطقه هستند.

به نظر می رسد شایعات چهارشنبه شب، پس از آن آغاز شده است که اداره پلیس پورتلند در توییتر به مردم در مورد خطر آتش سوزی در جریان تظاهرات هشدار داد. اما هیچ مدرکی مبنی بر آتش سوزی عمدی فعالان وجود ندارد.

جوی کراوچک، سخنگوی وزارت جنگلداری اورگن می گوید: «ما هیچ نشانه ای از یک کمپین آتش سوزی تحت تأثیر سیاسی توده ای نمی بینیم.»

سه سازمان اجرای قانون در اورگن روز پنجشنبه اعلام کردند که آتش آلمدا که محله ها را سوزانده و با دو کشته مرتبط است، ممکن است عمدا ً تعيين شده باشد. هیچ مظنونی علناً شناسایی نشد، اما رئیس پلیس اشلند به اورگانیان گفت که هیچ اطلاعاتی به سمت جمعی سست فعالان ضد فاشیست معروف به آنتیفا اشاره ای نکرده است.

رئیس تیغ اومارا در ایمیلی به این روزنامه گفت: «یک چیزی که می توانم بگویم این است که شایعه ای که آنتیفا تعیین کرده است، ۱۰۰٪ اطلاعات نادرست است.»

مقامات در ايالت واشنگتن همچنين يک مورد را که به اعتقاد آنها آتش سوزی است گزارش دادند و مردی را که به گفته آنها در میانه بزرگراهی بود دستگير کردند که آتشی را به آتش کشید که به زودی خاموش شد.

خانم کراوچيک گفت بسياری از آتش سوزی های اورگان همچنان در دست بررسی است. مقامات گفته اند يکی از ويرانگرترين آتش سوزی ها به نام فروغ سانتيام کنیون در شرق سالم با افتادن درختانی که خطوط برق را به زمين زد، شعله ور شد.

شایعات مربوط به آتش سوزی های فعال شامگاه چهارشنبه پس از توییت پلیس پورتلند در مورد خطرات آتش سوزی شروع به گردش کرد.

پلیس در توئیت خود نوشت: «از آنجا که خطر آتش سوزی در حال حاضر به دلیل بادهای زیاد و آب و هوای خشک کنونی بسیار زیاد است، آتش سوزی به سرعت گسترش خواهد یافت و می تواند بر بسیاری از زندگی ها تأثیر بگذارد.» “ما از شما می خواهیم که با آرامش و بدون استفاده از آتش تظاهرات کنید.”

گروه های راست گرا، سیاستمداران و شخصیت های رسانه های اجتماعی این توییت را مدرکی می دیدند که نشان می دهد آنتیفا که حضور منظمی در پورتلند بوده است، باید مسئول آتش سوزی های بالا و پایین ساحل غربی باشد.

یکی از توییت ها با اشاره به جنبش ماده زندگی های سیاه نیز گفت: «پلیس پورتلند از BLM-Antifa می خواهد که لطفاً آتش سوزی را متوقف کند.» اورگان داره ميسوزه فکر می کنم یکی ربطی به دیگری دارد؟»

به زودی دست کم نیم دوجین صفحه و گروه فیس بوک شروع به به اشتراک گذاری شایعه در یک کمپین برش و خمیر کردند. “بسیاری از این آتش سوزی با شروع در اطراف اورگان به عمد توسط ANTIFA BLM تنظیم شده است،” پیام های یکسان گفت. ها نزدیک به ۷۰۰ بار به اشتراک گذاشته شدند.

این شایعه زمانی افزایش یافت که پل جی رومرو، نامزد سابق جمهوری خواه سنا، در مورد گزارش های تأیید نشده آتش سوزی توییت کرد: «اورگن در آتش است! شرکت پالت در اورگن سیتی آتش سوزی آنتیفا را بر روی دوربین تأیید کرد. کلانتر شهرستان داگلاس دارای 6 آتش سوزی ANTIFA در بازداشت است.”

این نزدیک به ۱۰٬۰۰۰ بار در توییتر به اشتراک گذاشته شد و دوباره به فیس بوک فرستاده شد و در آنجا به ۶۸۰٬۰۰۰ نفر رسید که بیشتر آن ها اعضای گروه ها و صفحاتی بودند که به توطئه افراطی راست افراطی QAnon اختصاص داده شده بودند.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>