یک جبهه جدید برای ناسیونالیسم: نبرد جهانی علیه ویروس

به عنوان آنها نبرد یک بیماری همه گیر است که بدون توجه به مرزهای رهبران بسیاری از بزرگترین اقتصادهای در بنده از unabashedly ملی اصول تضعیف تلاش جمعی برای اهلی رمان coronavirus.

ایالات متحده بی نظیر علمی قدرت رهبری یک رئیس جمهور که آشکارا scoffs در همکاری های بین المللی در حالی که به دنبال یک جنگ تجارت جهانی. هند که به تولید مقدار متناوب از مواد مخدر توسط یک ناسیونالیست هندو که ratcheted تا رویارویی با همسایگان. چین یک منبع غالب دنده محافظ و داروهای خم در یک ماموریت برای بازگرداندن سابق خود را imperial glory.

در حال حاضر فقط به عنوان جهان نیاز به همکاری برای شکست coronavirus — دانشمندان پیوستن به نیروهای در سراسر مرزها برای ایجاد واکسن و تولید کنندگان هماهنگی برای ارائه بحرانی منابع — منافع ملی در حال برنده شدن است. این بار این مسابقه بیش مراتب بیشتر از کدام کشورها را iPads ها و یا حتی جت های پیشرفته. این یک نبرد برای برتری بر محصولات که ممکن است تعیین کند که زندگی می کند و کسی که می میرد.

حداقل 69 کشور را ممنوع یا محدود صادرات تجهیزات حفاظتی, دستگاه های پزشکی و یا دارو با توجه به تجارت جهانی هشدار پروژه در دانشگاه سنت Gallen در سوئیس. سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که حمایت از تولیدات داخلی می تواند در حد جهانی در دسترس بودن واکسن است.

اعتبار…Thibault Savary/Agence France-Presse — Getty Images

با هر کشور در این سیاره نیاز به همان نجات بخش ابزار در یک بار ملی رقابت در حال به خطر انداختن دسترسی برای همه است.

“احزاب با عمیق ترین جیب امن خواهد شد این واکسن و دارو و اساسا بسیاری از کشورهای در حال توسعه خواهد بود به طور کامل از تصویر” گفت: Simon J. Evenett متخصص در تجارت بین المللی که آغاز شده در دانشگاه سنت Gallen پروژه. “ما باید سهمیه بندی با قیمت. آن را بی رحمانه خواهد بود.”

برخی از اشاره به تراژدی در حال پخش را در سراسر جهان به عنوان یک استدلال برای بیشتر خودکفایی به طوری که بیمارستان ها کمتر متکی به چین و هند برای دارو و دنده محافظ.

چین به تنهایی باعث می شود اکثریت قریب به اتفاق هسته مواد شیمیایی مورد استفاده برای مواد خام برای طیف وسیعی از کلی داروهای مورد استفاده در درمان افراد در حال حاضر در بیمارستان بستری با Covid-19 گفت: رزماری گیبسون مراقبت های بهداشتی متخصص در هیستینگز مرکز مستقل تحقیقات موسسه در نیویورک است. این شامل آنتی بیوتیک ها در درمان فشار خون و آرام بخش. “هر کس در حال رقابت برای عرضه در واقع در یک کشور” خانم گیبسون گفت.

اما اگر قابل ستایش هدف از تنوع الهام بخش هر ملت به نگاه به درون و از بین بردن تولید جهانی است که ترک دنیا و حتی بیشتر آسیب پذیر گفت: چاد P. Bown, یک تجارت بین المللی متخصص در پترسون موسسه بین المللی اقتصاد در واشنگتن است.

رئیس جمهور تهمت و تجارت پیشرو مشاور پیتر ناوارو را استثمار همه گیر به عنوان یک فرصت به کوشش برای وادار کردن شرکت های چند ملیتی به رها کردن چین و تغییر تولید به ایالات متحده است. آقای ناوارو قواعد پیشنهاد کرده است که نیروی آمریکایی ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای خرید محافظ دنده و دارو از آمریکا تامین کنندگان.

“ما فقط لازم نیست که ظرفیت تولید” آقای Bown گفت و اشاره کرد که صنعت چینی است مجدد در حالی که آمریکا کارخانه باقی می ماند مختل شود. “فقط به عنوان شما نمی خواهید به بیش از حد وابسته به چین, شما نمی خواهید به بیش از حد وابسته به خود را. شما در حال حاضر در دیواره خود را از تنها راه شما می توانید به طور بالقوه مقابله با این کار در زمان خود از بزرگترین نیاز است که با تکیه بر بقیه جهان است.”

هفت دهه پس از جنگ جهانی دوم مفهوم که تجارت جهانی باعث افزایش امنیت و رفاه غالب در سراسر اقتصادهای بزرگ. هنگامی که مردم در بورس کالا در سراسر مرزهای منطق می رود آنها کمتر به احتمال زیاد به اسلحه ببرند. مصرف کنندگان به دست آوردن محصولات بهتر و ارزان تر. رقابت و همکاری خار نوآوری است.

اما در بسیاری از کشورها — به ویژه ایالات متحده — وسرد شکست توسط دولت به فضاي توزیع فضل است تضعیف ایمان در تجارت جای خود را به حمایت ذهنیت است که در آن کالاها و منابع به عنوان حاصل جمع صفر.

در حال حاضر صفر-مجموع چشم انداز است که یک نیروی هدایت فقط به عنوان مبلغ در سوال برانگیزتر محدود: به طور بالقوه منابع حیاتی پزشکی در تامین کوتاه مدت هستند تشدید خصومت و بی اعتمادی.

هفته گذشته مغلوب ساختن پیشی جستن دولت به استناد یک جنگ کره-عصر قانون برای توجیه ممنوعیت صادرات از ماسک محافظ ساخته شده در ایالات متحده در حالی که به سفارش شرکت های آمریکایی است که تولید چنین اجناس خارج از کشور برای تغییر دستور برای خانه خود را در بازار. یک شرکت آمریکایی 3M گفت: توقف برنامه ریزی حمل و نقل از ماسک در خارج از کشور خواهد مخاطره سلامت کارگران در کانادا و امریکا لاتین. روز دوشنبه 3M گفت: آن زده سازش با دولت است که ارسال خواهد شد برخی از ماسک ها به ایالات متحده و برخی در خارج از کشور.

آخرین به روز رسانی: بازار و کسب و کار

  • این بیماری همه گیر است که یک فاجعه طبیعی نه یک شوک اقتصادی.
  • امداد بسته های در دسترس هستند به کارگران خود اشتغال.
  • مذاکرات بر کاهش در تولید نفت در حال به سر.

در هفته های اخیر, ترکیه, اوکراین و تایلند و تایوان و اندونزی و بنگلادش و پاکستان و آفریقای جنوبی و اکوادور باید تمام ممنوع صادرات ماسک محافظ. فرانسه و آلمان تحمیل ممنوعیت ماسک و دیگر دنده محافظ, بلند کردن آنها را تنها پس از اتحادیه اروپا منع صادرات در خارج از بلوک. هند ممنوع صادرات از ماسک و ضد عفونی کننده.

بریتانیا ممنوع صادرات هیدروکسی کلروکین ضد مالاریا مواد مخدر در حال حاضر در حال آزمایش برای منافع بالقوه در برابر ویروس. مجارستان ممنوع اعلام کرده است صادرات مواد خام که مواد مخدر و داروهایی که حاوی آن است.

“صادرات ممنوع مفید نیست” گفت: Mariangela Simao دستیار مدیر کل داروها و محصولات بهداشتی در سازمان بهداشت جهانی در ژنو است. “این می تواند مختل زنجیره تامین برخی از محصولات که در واقع مورد نیاز در همه جا.”

رئیس جمهور تهمت بوده است به خصوص تهاجمی در تامین امنیت آمریکا ذخایر هیدروکسی کلروکین بوده وکیل فدرال که دانشمندان هشدار داده اند که تست باقی مانده است, حداقل با اندک شواهد از مزایای.

هند بزرگترین تولید کننده هیدروکسی کلروکین. ماه گذشته دولت ممنوع صادرات دارو هر چند آن تصریح شده است که حمل و نقل می تواند همچنان در شرایط محدود است.

“در این وضعیت هر کشور را به مراقبت از خود” گفت: Satish Kumar, استاد کمکی در موسسه بین المللی تحقیقات مدیریت سلامت در دهلی نو. “اگر ما قادر به مراقبت از جامعه ما, از آن خواهد شد یک وضعیت بحرانی است.”

پس از آقای ترامپ خواستار آن شدند که هند لغو محدودیت های صادرات در دوشنبه شب در حالی که تهدید به اقدامات تلافی جویانه دولت به نظر می رسد برای نرم کردن موضع خود را.

“از نظر انسانی جنبه های همه گیر” گفت: هند سخنگوی وزارت امور خارجه Anurag Srivastava, دولت اجازه می دهد صادرات “به برخی از کشورها که شده است به خصوص به شدت تحت تاثیر” — آشکار nod به ایالات متحده است.

حسابی پیشنهاد کرد که یک سیاست انباشت ملی نیاز دارد ممکن است ترک کشورهای دیگر ، هند به احتمال زیاد به نیاز به 56 تن متریک اما در حال حاضر تنها 38 تن متریک گفت: Udaya Bhaskar مدیر کل داروسازی شورای توسعه صادرات هند صنعت بدن تنظیم شده توسط دولت برای ترویج صادرات دارو هند.

یک تولید کننده واتسون داروسازی متعلق به Teva داروسازی و بر اساس در غرب دولت هند گوا شد و به دنبال سه گانه تولید آن از هیدروکسی کلروکین بیش از دو هفته آینده.

به عنوان جهانی شرکت های دارویی کشف اشکال جدید برای درمان coronavirus — یک تعهد پیچیده و حتی ایده آل تحت شرایط آزمایشگاهی — آنها نیاز به حرکت از یک لایه اضافی از دنیای واقعی ریزه کاری: جغرافیای سیاسی.

شرکت های غرق در ژنومیک و خواسته های دقیق از تولید باید در پیدا کردن یک راه برای توسعه داروهای جدید شروع تولید تجاری و همچنین پیش بینی چگونه predilections از ملی گرایان در حال اجرا اقتصادهای بزرگ ممکن است محدودیت منابع.

یکی از نزدیک تماشا مواد مخدر remdesivir ساخته شده توسط جلعاد یک شرکت آمریکایی. هر چند آزمایش های بالینی نشده است کامل شده این شرکت شده است ramping تا تولید برای پاسخگویی به تقاضای جهانی در پیشبرد این دارو را تایید.

مانند بسیاری از داروهای جدیدتر, remdesivir فرمول شامل “رمان مواد با محدود جهانی در دسترس بودن” با توجه به بیانیه ای در وب سایت این شرکت.

جلعاد است افزایش تولید در بخش گسترش فراتر از امکانات خود را در ایالات متحده پیمانکاری با گیاهان در اروپا و آسیا در یک حرکت است که به نظر می رسد به پرچین آن شرط در برابر مشکل در هر یک مکان. “طبیعت بین المللی زنجیره تامین برای remdesivir به ما یادآوری می کند که آن را ضروری است برای کشورهایی به کار با هم برای ایجاد عرضه به اندازه کافی برای جهان” گفت: Daniel o’day, جلعاد را رئیس و مدیر اجرایی در مارس 4, بیانیه.

جلعاد می گوید که به اندازه کافی از این دارو برای درمان 30,000 بیماران در حالی که با هدف متراکم کردن به اندازه کافی برای درمان یک میلیون تا پایان سال است. اما در خارج از کارشناسان سوال که آیا این کافی خواهد بود.

“وجود دارد رفتن به یک مبارزه واقعی بیش از تخصیص remdesivir عرضه اگر در واقع آن را ثابت می کند موثر است” گفت: جفری Porges یک تحلیلگر برای SVB Leerink یک بانک سرمایه گذاری در بوستون.

یکی دیگر از داروسازی نیویورک-بر اساس Regeneron آماده ایالات متحده کارخانه برای تولید یک ترکیب آنتی بادی در توسعه مهندسی ژنتیک موش با آزمون های برنامه ریزی شده برای بيماران بستری و به عنوان یک درمان پیشگیرانه. مشابه آنتی بادی کوکتل ثابت موثر در برابر ابولا.

این شرکت در حال برنامه ریزی فوق العاده ای عمل تغییر تولید برخی از آن بیشترین سود مواد مخدر — که درمان اگزما دیگری برای چشم — به یک کارخانه در ایرلند به اتاق را برای درمان تجربی.

Regeneron ارشد اجرایی دکتر لئونارد Schleifer گفت: تصمیم جدید کوکتل مواد مخدر در ایالات متحده هر دو جغرافیای سیاسی و عملی.

“شما می خواهید آن را به جایی که نیاز است و ما پیش بینی وجود خواهد داشت نیاز بزرگ در ایالات متحده,” او گفت:.

او اذعان کرد که ساخت محصولات به خارج از کشور در حال حاضر مطرح شده است که خطرات آنها می تواند مشمول ممنوعیت صادرات در آن کشور است. علاوه بر این Regeneron دریافت بودجه فدرال برای گسترش تولید واکسن است که حامل انتظار است که این شرکت را اولویت بندی بازار آمریکا.

“این فقط حس خوبی به ما برای انجام این کار در ایالات متحده” دکتر Schleifer گفت.

چین کشف و ضبط شده است در این بیماری همه گیر به عنوان یک فرصت برای معرفی خود به عنوان یک مسئول و شهروند جهانی در مقابل دموکراسی های غربی که شکست خورده به حساب با تهدید — حداقل نه ایالات متحده در حال حاضر کانون شیوع.

همیشه از رئیس جمهور مغلوب ساختن پیشی جستن در زمان دفتر رها کردن تعرفه های دوستان و دشمنان به طور یکسان چین برترین رهبر Xi Jinping به دنبال بهره برداری از آمریکا کناره گیری از رهبری جهانی به عنوان یک فرصت برای تاج و تخت خود را قهرمان بر اساس قوانین سیستم معاملاتی.

با توجه به این که چین توسط یک غیرمنتخب حزب کمونیست که یارانه شرکت های دولتی و تحمل گسترده سرقت مالکیت معنوی آن ادعا را تیره و تار ساده لوحی.

چین شهرت نیز رنج می برد که آن را به دنبال خود کمربند و جاده ابتکار $1 تریلیون مجموعه ای از پروژه های زیربنایی کشش از شرق آسیا به اروپا و آفریقا است که طراحی شده است به گسترش پکن نفوذ و ایجاد کسب و کار برای شرکت های چینی. برخی از دریافت کنندگان چینی اعتباری آمده اند برای دیدن شرایط به عنوان درنده باعث اتهامات که چین صعودی قدرت استعماری.

چین با اعزام پزشکان و هواکش به ایتالیا, در حالی که ارائه کمک به فرانسه و آلمان و اسپانیا. ماه گذشته اتحادیه اروپا ممنوع شده صادرات, دنده محافظ, صربستان, رئیس جمهور Aleksandar Vucic آغوش چین largess حتی بوسیدن, چینی, پرچم.

“همبستگی اروپایی وجود ندارد” آقای Vucic اعلام کرد. “من با این برادر من دوست من پینگ و به اعتقاد من در کمک به از چین است. تنها کشوری است که می تواند کمک به ما در حال حاضر چین است.”

کارخانه های چینی را 80 درصد از جهان را آنتی بیوتیک ها و بلوک های ساختمان برای طیف عظیمی از مواد مخدر. مقامات چینی را متعهد به ادامه این اجناس موجود به جهان است. این حرکت ممکن است به تقویت چین ایستاده و در عین حال به نظر می رسد بعید است برای ساکت کردن صدای شیپور دولت.

“قطعا آن کمک خواهد کرد در طرح چین قدرت نرم” گفت: Yanzhong هوانگ, یک عضو ارشد بهداشت جهانی در شورای روابط خارجی. “اما من نمی دانم که آیا این امر سهولت نگرانی در غرب و به ویژه ایالات متحده آمریکا نیاز به تنوع در عرضه تولید مواد فعال دارویی.”

رئیس جمهور تهمت به مدت طولانی وسواس بیش از کسری تجاری با چین به عنوان یک قرار امتیازی از آمریکا قربانی. اما با توجه به نقش چین به عنوان یک غالب تامین کننده بیمارستان دنده و دارو آمریکا, بهداشت و درمان به طور موثر بستگی دارد که قادر به خرید بیشتر از کارخانه های چینی.

“در حال حاضر درخشان و براق که امید ما این است که واردات این مسائل گفت:” آقای Bown تجارت ، “ما می خواهم برای اجرای بزرگترین کسری تجاری ما احتمالا می تواند پیدا کنید.”

“این است که ما در حال خرید این ماده از چین ساخته شده که ما را آسیب پذیر,” او اضافه شده است. “این است که ما در حال خرید این ماده از چین و ما تصمیم به شروع یک جنگ تجاری با آنها است.”

چین با هدف تبدیل شدن به اولین کشور به کرک کد برای واکسن یک نقطه عطف است که می تواند سیمان وضعیت خود را به عنوان یک جهان ابرقدرت طنین نه بر خلاف ایالات متحده قرار دادن یک فرد در ماه.

“اهمیت آن نهفته است که قادر به نمایش ما علمی و فن آوری دلاوری به کشورهای دیگر گفت:” یانگ Zhanqiu یک virologist در دانشگاه ووهان در مرکز شهر چینی که در آن coronavirus اول پدید آمده است.

حدود 1000 نفر از دانشمندان چینی در حال حاضر درگیر در ایجاد واکسن برای ویروس با نه نسخه های بالقوه در توسعه با توجه به دولت است. دولت در نظر دارد با دور زدن برخی از مراحل برنامه ریزی آزمایش های بالینی به عجله بالقوه واکسن به اورژانس با استفاده از به عنوان به زودی به عنوان این ماه است.

اما یک عنصر به نظر می رسد در ماه اول عرضه کوتاه — همکاری های بین المللی.

در سال 2003 هنگامی که یکی دیگر از coronavirus شناخته شده به عنوان سارس گسترش از طریق چین با ضربه مرگبار مقامات از آمریکا مراکز کنترل بیماری و پیشگیری از اعزام به پکن برای کمک به دولت در ایجاد یک استراتژی مهار. در این سال که به دنبال چینی و مقامات آمریکایی همکاری در همه گیری در آفریقا است.

اما در سال های اخیر آمریکا مقامات بهداشت عمومی را به شدت کاهش حضور خود در پکن در جهت مغلوب ساختن پیشی جستن دولت گفت: Jennifer هوانگ Bouey متخصص اپیدمیولوژی و چین متخصص در شرکت رند.

“با توجه به کلی احساسات است که هر گونه تحقیقات علمی خواهد شد کمک به چین و ایالات متحده است که واقعا در تلاش برای کاهش هر گونه همکاری با چین گفت:” خانم Bouey. “که واقعا لطمه می زند بهداشت جهانی.”

“وجود دارد عدم اعتماد” گفت: آقای هوانگ در شورای روابط خارجی. “ناسیونالیسم باقی می ماند بسیار قوی در میان چینی است.”

برخی از همکاری های بین المللی در حال وقوع است. دکتر ست برکلی مدیر اجرایی اتحاد Gavi یک گروه غیر انتفاعی آغاز شده توسط بیل و ملیندا گیتس است که با این نسخهها کار برای دریافت واکسن به فقیر اشاره کرد که یکی از بهترین واکسن ابولا کشف شد توسط یک کانادایی بهداشت عمومی آزمایشگاه که منتقل شد به یک آمریکایی دارو ساز و سپس در آلمان تولید می شوند.

“که چگونه علم انجام شده است و ما واقعا باید به دنبال که پارادایم” او گفت:. “هیچ چیز نشان می دهد ماهیت جهانی این مشکل بهتر از Covid-19 آغاز شده است که در ووهان و گسترش به 180 کشور در عرض سه ماه. این یک چالش جهانی است که نیاز به یک پاسخ جهانی.”

اما حتی قبل از اینکه واکسن تایید دولت های ملی در حال حاضر به دنبال قفل کردن آینده عرضه است.

در بلژیک یک شرکت به نام Univercells در حال آماده سازی برای تولید دو واکسن که در حال توسعه و حتی قبل از آزمایش های بالینی تکمیل با توجه به آن بنیانگذاران José Castillo. Univercells انتظار برای شروع تولید در ماه سپتامبر با هدف نهایی از ساخت به عنوان بسیاری که 200 میلیون دوز از یک سال و در یک جفت از گیاهان در جنوب بروکسل.

یک کشور — آقای Castillo کاهش یافته است به افشای آن — در حال حاضر دستور داد نیمی از عرضه واکسن است که شرکت خود را در ابتدا ایجاد یک سهم که کاهش 10 درصد به عنوان تولید را افزایش می دهد.

برخی از کشورها به احتمال زیاد موفق به امن به اندازه کافی واکسن. “این واقعا یک ماده از کمبود” آقای Castillo گفت.

بیش از تقاضا توضیح می دهد که پیش بینی کمبود. هر چند علم در پشت توسعه واکسن های پیشرفته قابل ملاحظه ای در ساخت آنها اغلب شامل فشرده تکنیک های طراحی شده اند که به سرعت تولید میلیاردها دوز.

“تنگنا است که برای تولید آن در مقادیر بسیار بزرگ” آقای Castillo گفت.

حس ضرورت به نظر می رسد که الهام گرفته از رئیس جمهور تهمت به تلاش برای متقاعد کردن یک شرکت آلمانی است که در حال توسعه ممکن است واکسن به نقل مکان به ایالات متحده است. شرکت CureVac است آن را رد کرده بود با نزدیک شدن توسط ایالات متحده و گفت: آن را به حال هیچ برنامه ای برای حرکت می کند.

رئیس جمهور است و سلاح های دیگر. او می تواند به استناد به دفاع تولید عمل می کنند به زور به شرکت های آمریکایی به دولت ایالات متحده اولویت بیش از دیگر خریداران بالقوه واکسن.

کمی شناخته شده واحد در وزارت بهداشت و خدمات انسانی که ماموریت است که برای محافظت از شهروندان آمریکایی از بیوتروریسم و بیماری های همه گیر می دهد کمک های مالی به شرکت ها به سرعت خود را توسعه واکسن. آن را نیز اغلب همراه با نیاز است که دریافت کنندگان عرضه دولت با ذخایر گفت: James Robinson, واکسن تولید متخصص که نشسته در هیئت مشاوران علمی ائتلاف برای اپیدمی آمادگی نوآوری یک کنسرسیوم بین المللی اختصاص داده شده به ساخت واکسن در دسترس در سراسر جهان.

که در بخش پزشکی پیشرفته تحقیقات و توسعه اقتدار به تازگی به حدود 500 میلیون دلار به جانسون و جانسون برای کمک به توسعه آن coronavirus واکسن و راه اندازی متحده تسهیلات ساخت.

Johnson & Johnson کاهش یافته است می گویند که آیا تنظیم آن با دولت خواهد نیاز به آن را به کنار واکسن برای آمریکا استفاده کنید. آن گفت که در حال حاضر توانایی تولید به عنوان بسیاری از 300 میلیون دوز از یک سال در مرکز آن در هلند بود که در حال آماده شدن برای ساخت یک شبیه شماره در ایالات متحده مشغول به کار بود با خارج از همکاران به اضافه ظرفیت در جای دیگر.

“اگر دولت فعلی است که هنوز هم در جایی که واکسن در دسترس هستند, آنها در حال رفتن به واقعا بی رحم از نظر privileging آمریکا را برای عرضه در مقابل بقیه جهان” گفت: Michel De Wilde, یک واکسن تحقیقات مشاور سابق و اجرایی در شرکت سانوفی فرانسه واکسن تولید کننده.

در سراسر جهان 50 بالقوه واکسن در حال حاضر در مراحل اولیه توسعه با توجه به W. H. O. اگر سابقه هر گونه راهنمای دانشمندان در نهایت تولید موثر نسخه.

چه خاص کمتر است این است که آیا منافع مشترک خواهد شد.

“من نگران هستم که در مورد هر کشور است که دارای پتانسیل برای تولید واکسن گفت:” دکتر ریچارد Hatchett مدیر اجرایی واکسن کنسرسیوم. “همه آنها باید توانایی اعمال کنترل صادرات. همه آنها توانایی ملی خود واکسن میباشد.”

اگر این چیزی است که اتفاق می افتد خطرات تکثیر.

“اگر وجود دارد شیوع خارج از کنترل در بخش هایی از جهان,” دکتر گفت: برکلی از اتحاد Gavi “ما هرگز شاهد این دلیل که ویروس خواهد آمد و در ادامه به گسترش است.”

گزارش شد کمک توسط هری کومار, Karan عمیق سینگ کای شولتز, خاویر هرناندز و Andrew Jacobs.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>