5 Takeaways از ‘خشم،’ کتاب جدید باب وودوارد در مورد ترامپ

رئیس جمهور ترامپ در مصاحبه ۷ فوریه با روزنامه نگار باب وودوارد به خاطر کتاب آینده اش به نام «خشم» در مورد کروناویروس گفت: «این چیزهای مرگباری است.» اما این یک داستان بسیار متفاوت از آن چیزی بود که او در آن زمان به مردم می گفت. آقای ترامپ بعدها به آقای وودوارد اعتراف خواهد کرد که علناً «می خواست همیشه» شدت ویروس را پایین آورد.

آقای وودوارد ۱۸ مصاحبه با رئيس جمهوری برای اين کتاب انجام داد که هفته آينده به فروش می رسد. آقای ترامپ همچنین به آقای وودوارد اجازه دسترسی به مقامات ارشد داخل کاخ سفید را داد و کارهای درونی رئیس جمهور و دولت او را آشکار کرد.

در اینجا پنج takeaways.

با وجود دانستن اینکه این ویروس «کشنده» و بسیار مسری است، اغلب علناً برعکس آن را می گفت و اصرار داشت که این ویروس به سرعت از بین برود.

آقای ترامپ در ۱۹ مارس به آقای وودوارد گفت: «من همیشه می خواستم آن را بازی کنم.» “من هنوز هم دوست دارم آن را بازی کردن، چرا که من نمی خواهم برای ایجاد وحشت.”

و در حالی که او علناً می گفت که کودکان در برابر ویروس «تقریباً مصون» هستند، در ماه مارس به آقای وودوارد گفت: «درست امروز و دیروز، برخی حقایق تکان دهنده بیرون آمد. فقط قديمي نيست، بزرگتر. جوانان هم – جوانان فراوان.»

آقای ترامپ در ماه آوریل در حالی که شروع به بازگشایی از کشور کرد، به آقای وودوارد از این ویروس گفت: «به این راحتی قابل انتقال است، شما حتی باور هم نمی کنید.»

به نقل از ژنرال جیم ماتیس، وزیر دفاع سابق آقای ترامپ، آقای ترامپ را در گفت وگو با دن کوتس، مدیر اطلاعات ملی آن زمان، برای ریاست جمهوری «خطرناک» و «ناآشنا» توصیف کرده است. خود آقای کوتس از فید توییتر رئیس جمهور خالی از سکنه بود و معتقد بود که رویکرد ملایم آقای ترامپ به روسیه نشان دهنده چیزی شوم تر است، شاید مسکو «چیزی» بر رئیس جمهور داشته باشد.

بر اساس این کتاب، آقای ماتیس در ماه مه ۲۰۱۹ به آقای کوتس گفت: «شاید در مقطعی باید ایستادگی کنیم و حرف بزنیم.» “ممکن است زمانی وجود داشته باشد که ما باید اقدام جمعی انجام دهیم.”

در نهایت هیچ یک از دو مقام صحبت کردند.

آقای وودوارد به نقل از آقای ترامپ مقامات ارشد نظامی آمریکا را در جریان نشستی در سال ۲۰۱۷ به مشاور تجاری خود پیتر ناوارو تکذیب کرد.

رئیس جمهور گفت: آنها بیشتر از معاملات تجاری به اتحادهای خود اهمیت می دهند.

و آقای ترامپ در بحثی با آقای وودوارد، ارتش آمریکا را به دلیل پرداخت هزینه های گسترده برای حفاظت از کره جنوبی «مکنده» ناميد. آقای وودوارد نوشت که وقتی رئیس جمهور در مورد کره جنوبی گفت: ما از شما دفاع می کنیم، به شما اجازه می دهیم که وجود داشته باشد، مبهوت شده است.

آقای وودوارد همچنين گزارش می دهد که آقای ترامپ پس از جلسه توجیهی با خبرنگاران در مورد تهدیدی که روسیه به سیستم های انتخابات ملت ارائه داد، آقای کوتس را جویده است. آقای کوتس از قبل بيشتر از آنچه او و رئيس جمهوری در باره آن بحث کرده بودند پيش رفته بود.

آقای وودوارد با اشاره به اینکه هم او و هم آقای ترامپ «سفید پوست، ممتاز» هستند و پرسید که آیا آقای ترامپ برای «درک خشم و درد، به ویژه سیاه پوستان در این کشور احساس می کنند» کار می کند یا نه.

آقای ترامپ پاسخ داد: «نه» و افزود: «شما واقعاً کول-آید را نوشیدید، اینطور نیست؟ فقط به حرفت گوش کن . Wow. نه، من اصلاً این احساس را ندارم.»

آقای وودوارد می نویسد که سعی کرده رئیس جمهور را به هم بزند تا در مورد درک او از نژاد صحبت کند. اما آقای ترامپ تنها بارها و بارها می گفت که اقتصاد برای سیاه پوستان قبل از اینکه ویروس کرونا منجر به بحران اقتصادی شود مثبت بوده است.

آقای ترامپ جزئیات نامه های بین خود و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را در اختیار آقای وودوارد قرار داد که در آن این دو مرد بر سر یکدیگر محو می شوند. آقای کیم در یک نامه نوشت که رابطه آن ها مانند یک «فیلم فانتزی» است.

آقای ترامپ در توصیف شیمی خود با آقای کیم گفت: «شما با یک زن ملاقات می کنید. در یک ثانیه می دانید که آیا قرار است این اتفاق بیفتد یا نه.»

آقای ترامپ همچنین از تحقیقات مختلف در مورد روابط بین کمپین خود و روسیه شکایت کرد و گفت آنها بر توانایی های او به عنوان رئیس جمهور و رابطه اش با ولادیمیر پنجم پوتین رئیس جمهوری روسیه تأثیر می گذارد.

وی گفت: پوتین در جلسه ای به من گفت، حیف است، چون می دانم معامله با ما برای شما بسیار سخت است. من گفتم حق با شماست.» آقای ترامپ گفت.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im