نحوه نوشتن پایان نامه به چه صورت است؟

نوشتن رساله پایان نامه نویسی و پایان نامه یکی از الزامات آموزش در دوره های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) است. رساله یا رساله (یا پایان نامه) نامه ای مکتوب است که دانشجو برای دریافت مدرک در مورد یک موضوع خاص مربوط به رشته تحصیلی خود می نویسد.

در پایان نامه دانشجو یک سوال یا موضوع را در نظر می گیرد و با تجزیه و تحلیل یا تجربه علمی یا تجربی پایان نامه نویسی به آن پاسخ می دهد. بنابراین پایان نامه باید دارای مشخصات و ویژگی هایی باشد که آن را برای استادان راهنما و مشاوران و سپس برای داوران قابل قبول کند.

بیشتر دانشجویان در این زمینه سختی زیادی دارند ، زیرا پایان نامه آنها اولین مقاله تحقیقاتی آنها است. بنابراین ، آنها ابتدا باید بدانند که برای نوشتن پایان نامه باید از چه اصولی پیروی کنند.

دشوارترین و اولین قدم در نوشتن پایان نامه انتخاب موضوع پایان نامه است. اگر هنوز موضوع پایان نامه خود را انتخاب نکرده اید یا مطمئن نیستید که یک موضوع پایان نامه خوب را انتخاب کنید ، راهنمای انتخاب موضوع پایان نامه می تواند به شما در انتخاب موضوع بهتر کمک کند.

ساختار کلی پایان نامه:
پس از انتخاب موضوع پایان نامه ، باید قسمتهای مختلف آن را تهیه کنید. ساختار کلی رساله پایان نامه نویسی به شرح زیر است:

صفحات نخست (جلد ، صفحه بسم الله الرحمن الرحیم ، صفحه جلد ، پروتکل های دفاع از پایان نامه ، تعهد نامه ، خلاصه ، لیست)
فصول رساله
منابع و منابع
فایل های پیوست شده
صفحات نهایی (ترجمه خلاصه به انگلیسی ، صفحه عنوان به انگلیسی)

همانطور که مشاهده می کنید ، اولین چیزی که پس از انتخاب موضوع در پایان نامه ظاهر پایان نامه نویسی می شود ، عنوان پایان نامه است. شما باید ویژگی های عنوان پایان نامه خوب را بدانید و بر اساس آن بهترین عنوان را برای پایان نامه خود انتخاب کنید.

خلاصه
پس از عنوان پایان نامه ، چکیده نقش مهمی در آن بازی می کند ، زیرا چکیده مقاله خواننده را به پایان نامه نویسی خواندن پایان نامه رایت می علاقه مند می کند ، بنابراین باید بسیار دقیق و صحیح نوشته شود. جدا از کوتاه بودن ، باید به برخی از س questionsالات اصلی ذهن خواننده پاسخ دهد.

سالاتی مانند:

در این تحقیق به چه موضوعی پرداخته شده است؟
چه نیازی به حل این مشکل است؟
تحقیق چگونه انجام می شود؟
نتایج و کاربرد این مطالعه چیست؟

به طور کلی ، چکیده باید اهمیت پایان نامه را توضیح دهد ، اما به طور خلاصه پایان نامه نویسی تا 400 کلمه. چکیده مقاله باید خوانا باشد ، اطلاعات موجود در عنوان نباید تکرار شود و در این قسمت از پایان نامه هیچ مرجعی ذکر نشده است.

لیست ها
بعد از خلاصه پایان نامه ، فهرست مطالب ، لیستی از شخصیت ها ، لیستی از جدول ها ، لیستی از فرم ها و سایر لیست ها وجود دارد. صفحات اول پایان نامه (تأیید ، چکیده و غیره) در لیست ها ذکر نشده است.

توجه داشته باشید که عناوین موجود در لیست باید دقیقاً همان عناوین موجود در متن باشند ، حتی پایان نامه نویسی هنگام شماره گذاری ، علائم نگارشی یا حروف بزرگ. همچنین به خاطر داشته باشید که عناوین موضوعات باید کوتاه و واضح باشد و در جملات طولانی ذکر نشده باشد. اگر عناوین اصلی دارای زیر مجموعه هستند ، حتماً آن دسته های زیر را در لیست تورفتگی مشخص کنید.

فصول رساله
پایان نامه های کارشناسی ارشد طبق استاندارد اکثر دانشگاه ها شامل 5 فصل است. این فصل ها به ترتیب پایان نامه نویسی شامل موارد زیر است:

فصل اول: مقدمه و طراحی مسئله (تحقیقات عمومی)
فصل دوم: بررسی اجمالی منابع یا روش های تحقیق
فصل سوم: مدل ها و ایده های تحقیق
فصل چهارم: نتایج تحقیق
فصل پنجم: نتیجه گیری و پیشنهادات نتیجه گیری

فصل اول: شرایط عمومی تحقیق
فصل اول پایان نامه با مقدمه آغاز می شود. برای نوشتن مقدمه ، باید بدانید که پایان نامه نویسی بقیه مطالعه درباره چیست. بنابراین بهتر است ابتدا قسمتهای باقیمانده پایان نامه را پر کرده و سپس بخشها و زیرمجموعه های مقدمه را بنویسید.

جمله اول مقدمه بسیار مهم است ، این جمله می تواند خواننده را راضی به خواندن بقیه پایان نامه کند. پاراگراف های زیر باید شامل موضوعاتی مانند تحقیقات قبلی در مورد موضوع ، افرادی که ایده اصلی را ارائه داده اند و آخرین تحقیقات هستند. در آخر پایان نامه نویسی ، لازم است توضیح داده شود که چرا تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

اگر هنوز در نوشتن مقدمه پایان نامه شک دارید ، نکات مربوط به نوشتن مقدمه پایان نامه را بخوانید. همچنین پایان نامه نویسی بد نیست که با دقت و شفافیت بیشتری نحوه نوشتن فصل اول پایان نامه بدانیم؟

فصل دوم: روشهای تحقیق
در این فصل از رساله اطلاعاتی ارائه شده است که خواننده را متقاعد می کند که نتایج بدست آمده در این مطالعه تز نویسان صحیح است همچنین برخی از س questionsالات در این بخش باید پاسخ داده شوند. این بخش همچنین پیشرفت اطلاعات و دانش محقق پایان نامه نویسی در زمینه تحقیق را نشان می دهد. بنابراین ، زمینه موضوع باید به خوبی در نظر گرفته شود و متن ارائه شده باید دارای مزایای زیر باشد