شماره شبا چیست؟

اما برای دریافت شبا از طریق سایت تنها بايستی شماره حساب را وارد کرده و عبارت امنيتیای را که وجود دارد هم در فيلد مربوطهاش تایپ کنید و همین. همانطور که میبینید، شماره شبا از دو قسمت دو رقمی و پنج قسمت چهار رقمی تشکیل میشود که اين قسمتها با يک فاصله از هم جدا شدهاند. همانطور که میدانید برای دریافت شماره شبا و شماره حساب باید به دستگاه خودپرداز یا بانک مربوطه مراجعه کنید، البته به تازگی امکان یافتن شماره شبا و شماره حساب بانکی از روی شماره کارتهای عضو شبکه شتاب برای برخی از بانکها در دسترس مردم قرار گرفته است. اما اگر از جمله افرادی هستید که به شماره حساب خود دسترسی ندارید و تنها کارت بانکی خود را در اختیار دارید، می توانید به سادگی از طریق همان کارت بانکی، شماره حساب خود را بدست آورده و سپس با استفاده از آن، اقدام به دریافت شماره شبا بانک ملت خود نمایید.

شما هر حسابی که دارید می توانید شماره شبای مخصوص آن حساب را دریافت کنید مانند : جاری ، سپرده ، تسهیلات و … بانک ملت امکان دریافت شماره شبا را از طریق شماره حساب و شماره قرارداد تسهیلات فراهم کرده است. به عبارت دیگر انتقال وجه از طریق کارت به کارت برای سازمانهایی که روزانه مبالغ زیادی را جابجا میکنند، جوابگو نخواهد بود. با این حال گرفتن شماره شبا از درگاه اکثر بانکهای کشور مستلزم وارد کردن شماره حساب است؛ بنابراین اگر شخصی شماره حساب سپرده خود را نداشته باشد، قادر نخواهد بود اطلاعات مهم حساب خود را مشاهده کند. در نتیجه کد شبا در فرم نوشتاری شامل 6 دسته چهار کاراکتری و یک دسته 2 کاراکتری در سمت راست خواهد بود. تمامی حسابها شامل حقوقی و حقیقی و اعم از سپرده سرمایهگذاری و جاری یک شمارهحساب دارند. شبا بر اساس استاندارد IBAN ايجاد شده است که در حال حاضر در بسياري از کشورهاي جهان – شامل تمام کشورهاي اروپايي – به عنوان استاندارد شماره ي حساب بانکي مورد استفاده قرار مي گيرد . در ادامه این مطلب انواع روشهای پیدا کردن شماره شبا و شماره حساب را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در صورت صحت اطلاعات بر روی تایید و ادامه کلیک کنید. در این استاندارد هر حساب بانکی دارای یک شناسه یکتاست که در ایران با نام «شناسه بانکی ایران» و یا بهطور اختصار «شبا» شناخته میشود. البته به تازگی سامانهای در رفع این مشکل طراحی گردیده است که با ثبت نام در آن میتوانید شماره شبا و حساب خود را تنها با استفاده از شماره کارت بدست آورید. پس از تكميل اطلاعات و ثبت کليد تاييد، مشخصات صاحب حساب نمايش داده می شود که در صورت صحت اين مشخصات و تائيد آن امکان مشاهده و چاپ شماره شبا معادل شماره حساب / شماره قرارداد بانکی متمرکز ميسر می گردد. پس از تكميل اطلاعات و ثبت کليد تاييد، ابتدا مشخصات صاحب حساب نمايش داده میشود که در صورت صحت اين مشخصات و تائيد آن، امکان مشاهده و چاپ شماره شبا معادل شماره حساب یا شماره قرارداد بانکی متمرکز ميسر خواهد شد.

پس از ثبت نام وارد داشبورد میشوید و در آنجا با 3 گزینه «شماره کارت به شماره شبا»، «شماره کارت به شماره حساب» و «حساب به شبا و استعلام شبا» برخورد خواهید کرد. پس از تکمیل گزینه های مربوطه، روی دکمه “ادامه” کلیک می کنیم تا موفق به دریافت شماره شبا بانک ملت خود شویم. 1. پس از اینکه گزینه مشخص شده را انتخاب نمودیم، با تصویری همانند تصویر زیر مواجه می شویم که سامانه بستام ملت در آن معرفی شده است. به یکی از روش های نشان داده شده، گزینه تولید شماره شبا را انتخاب کنید. شماره شبا طبق استاندارد IBAN که در اکثر بانک های مختلف جهان پشتیبانی می شود ایجاد شده است. شماره شناسایی حساب شما در بانک شما است و برای انتقال وجه داخلی بین حسابهای یک بانک کاربرد دارد. با این حساب امکان انتقال پول به عنوان مثال از حساب ما به هر حساب دیگر ، در بانک دیگر با سامانه ی پایای الکترونیک امکان پذیر می باشد.

در اینجا به عنوان مثال بانک شهر انتخاب شده است . به عنوان مثال برای دریافت شماره شبا بانک کشاورزی باید وارد سامانه دیجیتالی بانک کشاورزی شده و در بخش «سایر»، گزینه «مشاهده شماره شبا» را انتخاب کنید. 2. سپس به بخش خدمات مراجعه کرده و گزینه “محاسبه شناسه حساب بانکی ایران (شبا)” را انتخاب کنید. در ادامه روش دریافت شماره شبا در برخی از بانکهای بزرگ کشور را به شما آموزش خواهیم داد. از این رو ما قصد داریم در ادامه این گزارش از بخش تکنولوژی نمناک شما را با نحوه دریافت شبا بانک بصورت قدم به قدم آشنا سازیم. پس گذشته از سایت رده که راحتترین راه ها را برای دریافت شماره شبا بانک ملت فراهم کرده، میتوانید با مراجعه به شعبه، سایت اینترنتی، اپلیکیشن بانک يا خودپردازهای بانک ملت، شبای حساب يا حسابهای خود را دريافت کنيد. در حال حاضر نقل و انتقال بین بانکی وجوه با استفاده از سامانه ساتنا برای تمام مشتریان مراجعه کننده به شعب یا سایت بانکداری اینترنتی بانک ملت رایگان است. روشهای مختلفی برای یافتن شمار شبا وجود دارد که در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد. در ادامه بیشتر با شماره شبا آشنا شوید. پس در ادامه همین روند و به منظور هر چه سریعتر شدن واریزها، بانک مرکزی در خردادماه ۸۸ ساختار يک شناسه منحصر به فرد را براي هر حساب بانکی اعلام كرد.