در مورد سراتو چه می دانید؟

کیا سراتو یک سدان جمع و جور شهری است که نسل دوم آن در سال 2009 بر روی خط تولید کمپانی کیا قرار گرفت. در سال 1393 شرکت سایپا موفق شد تا با همکاری کیا موتورز، مونتاژ نسل دوم این خودرو را در داخل کشورمان آغاز کند. نمونه‌های اولیه کیا سراتو سایپایی به موتورهای نه چندان پرتوان 1.6 لیتری و گیربکس 6 سرعته دستی مجهز بودند، اما در سال 1394 مونتاژ نمونه 2 لیتری مجهز به گیربکس اتوماتیک نیز در دستور کار شرکت سایپا قرار گرفت. گل سر سبد این خانواده نیز کیا سراتو 2 لیتری آپشنال است که علاوه‌بر آپشن‌های موجود در سایر تیپ‌ها، از امکاناتی همچون سیستم ورود و استارت بدون کلید، شیفتر پشت فرمان، روکش چرمی صندلی‌ها و آمپر سوپر ویژن نیز برخوردار است. در حال حاضر کیا سراتو سایپایی در 4 تیپ مختلف به بازار عرضه می‌شود که به دو دسته آپشنال و غیر آپشنال تقسیم می‌شوند. هر یک از این تیپ‌ها نیز شامل دو موتور مختلف 1.6 لیتری و 2 لیتری هستند، اما همان طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم مجهزترین و گران‌ترین نمونه کیا سراتو سایپایی تیپ 2 لیتری آپشنال است. در ادامه به بررسی سراتو سایپا که از سال 2014 توسط این شرکت در ایران مونتاژ و به بازار عرضه شده است خواهیم پرداخت.

مشخصات فنی سراتو

کیا سراتو مونتاژ شده توسط شرکت سایپا  یا همان سراتو سایپا با دو پیشرانه با حجم 1.6  و 2 لیتری به بازار عرضه می شود. تیپ نخست این خودرو با پیشرانه 2 لیتری دارای حداکثر قدرت 154 اسب بخار در 6200 دور در دقیقه و ماکزیمم گشتاور 195 نیوتون متر در دور موتور 4300 دور بر دقیقه است. همچنین این موتور تنفس طبیعی از یک جعبه دنده با 6 دنده اتوماتیک برخوردار است. نسخه بعدی سراتو با موتور 1.6 لیتری است که قادر به تولید حداکثر توان 124 اسب بخار و حداکثر گشتاور 156 نیوتون متر است. در این نسخه سراتو از گیربکس 6 سرعته دستی یا خودکار برخوردار است.

مصرف سوخت سراتو تولیدی در سایپا با موتور 2 لیتری به صورت ترکیبی به ازای هر 100 متر 8 لیتر و با موتور 1.6 لیتری در هر صد کیلومتر 6.5 لیتر گزارش شده است. مصرف این خودرو در دو نسخه مختلف را می توان در مقایسه با خودرو های ساخت داخل مصرف معقول و منطقی ای دانست. از شاخص ترین معایب سراتو می توان به سیستم تعلیق خشک آن اشاره کرد.

در صورتی که به صدای خودرو حساس باشید باید بدانید که یکی دیگر از معایب سراتو که با مشخصات فنی آن نیز بی ارتباط نیست را می توان عایق بندی مناسب دانست که باعث می شود شما در طول سفرهای خود از صدای موتور در کابین خودرو بی بهره نباشید.

بررسی سراتو از نظر امکانات رفاهی

در مورد آپشن های اینخودرو باید بدانید که سایپا برای کاهش هزینه ها تصمیم به حذف یا کاهش کیفیت برخی از ویژگی های سراتو گرفته است. تغییر ترمزهای دیسکی به کاسه ای و جایگزینی رینگ های 16 اینچی به جای رینگ های 17 اینچی و البته آپشن هایی ممانند گرم کن صندلی ها از جمله این تفاوت ها هستند. موارد بسیار دیگری مانند کروز کنترل و سیستم ورود قفل کی لس از دیگر امکاناتی هستند که سایپا از خریداران خود دریغ کرده است. کیفیت رنگ بدنه سراتو نیز از ویژگی هایی است که تحت شعاع این تصمیم قرار گرفته است. یهرحال اصلا تعجب نکنید چرا که شما اکنون یک خودروی بومی شده را سوار می شوید.

سنسور پارک دنده عقب، آینه های جانبی برقی تجهیز شده با گرم کن، چراغ های جلو مجهز به امکان تنظیم نور، مه شکن عقب و جلو، سیستم صوتی با قابلیت پخش رادیو، CD و MP3 به همراه قابلیت اتصال به درگاه USB و AUX با 6 اسپیکر از امکانات مشترک سراتو 1600 و 2000 هستند. سراتو 2000 دارای برتری هایی مانند چراغ های خودکار، رینگ 17 اینچی آلومینیومی در برابر رینگ های 15 اینچی سراتو 1600، تهویه مطبوع خودکار در برابر تهویه مطبوع دستی و سانروف است.

کلام پایانی

در پایان باید بگوییم که این خودرو اگر چه نسبت به نسخه های وارداتی آن دارای تفاوت هایی رو به عقب بوده است اما همچنان می توان این خودرو را یکی از گزینه های مناسب برای خرید به خصوص در مقایسه با خودرو های تولید داخل و یا رقبای چینی دانست. یکی از ویژگی های دیگر این خودرو در مقابل رقبای خارجی را می توان خدمات پس از فروش مناسب شرکت سایپا در قبال این خودرو دانست که می تواند تا حدود بسیار زیادی خیال شما را برای مدت های طولانی راحت کند.

علاوه بر این سراتو سایپا به دلیل فضای بار مناسب، همچنین فضای جادار کابین برای سرنشینان، بسیار خانواده پسند است و در عین حال هنوز هم با وجود تمام امکانات حذف شده از آپشن های مناسبی برخوردار است. جالب است در مورد این خودرو بدانید که از نظر ایمنی نیز کیا سراتو سایپا در مقایسه با دیگران خودروهای موجود در بازار ایران در میان ایمن ترین خودروها قرار می گیرید. در نهایت نیز با همه این اوصاف سراتو تولید سایپا یکی از بهترین خودروهای مونتاژ شده در داخل ایران است و می توان این خودرو را یک خودروی ایده آل به خصوص در برابر محصولات ایرانی دانست.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>