بدون شک یکی از زیبایی هایی که در هر منطقه گردشگری باعث می شود افراد مختلف مجذوب آن شوند، حیات وحش آن منطقه است. در مناطق مختلف کشور ما جاهای دیدنی بسیاری وجود دارد که هر کدام اکوسیستم خاص خود را دارند. جزیره قشم نیز یکی از مناطق توریستی ایران است که سالانه تعداد زیادی از افراد چه در داخل و چه در خارج از کشور به شوق دیدن جاذبه های آن به این منطقه سفر می کنند.

از ملزومات هر سفری این است که  طبیعت آن منطقه را دچار تغییرات خاصی نکنیم، تا علاوه بر اینکه در زندگی موجودات ساکن در آن منطقه خللی ایجاد نکرده باشیم، باعث شویم تا بازدیدکنندگان بعدی نیز از جاذبه های آن منطقه دیدن کنند و لذت ببرند.

جزیره قشم از جمله مناطق گردشگری است که موسسات گردشگری مختلفی تور های مخصوص و ویژه ای را برای سفر به این جزیره در نظر می گیرند. تور قشم از جمله معروف ترین و پر طرفدار ترین تورهای گردشگری است که توسط بسیاری از موسسات گردشگری ارائه می شود.

لازم است تا در این تورها نیز شرایط حفظ طبیعت توسط استفاده کنندگان از خدمات آن ها به خوبی رعایت شود زیرا طی چند سال گذشته عدم رعایت این موارد موجب خسارت های جبران ناپذیری به زیست بوم های طبیعی این منطقه و به خطر افتادن جان بسیاری از جانداران به خصوص لاکپشت پوزه عقابی شده است که در این منطقه زندگی می کنند.

 

آپلود عکس

 

 معرفی لاکپشت های پوزه عقابی قشم

لاک پشت های پوزه عقابی یکی از انواع لاکپشت های در حال انقراض هستند که به دلیل نوع غذایشان پوزه شان کشیده شده است. این لاکپشت ها همه چیز خوار هستند، اما غذای اصلی آن ها اسفنج دریایی است که از لا به لای مرجان ها آن را خارج می کنند.

این لاکپشت ها نیز مانند سایر لاک پشت های دریایی در ساحل تخم گذاری و مقداری از عمرشان را در دریا سپری می کنند. لاک پشت ها شش دارند و بنا به تواناییشان می‌توانند تا ۷ ساعت در زیر آب دوام بیاورند، اما در حالت خواب این مدت بیشتر است.

همچنین در زمان خواب زمستانی می توانند تا چندین ماه در زیر آب بدون جذب اکسیژن از هوا زندگی کنند، همانطور که گفتیم این لاکپشت ها در ساحل تخم گذاری می کنند و بچه لاکپشت ها در یک شب خاص پس از تکامل فرایند رشدشان از تخم ها سر بر می آورند و باید تا قبل از روشن شدن هوا راه رسیدن به دریا را پیدا کنند، در غیر این صورت شکارچی ها آن ها را شکار خواهند کرد.

 

 

آپلود عکس

دلایل انقراض لاکپشت های پوزه عقابی در جزیره قشم

لاک پشت های پوزه عقابی دو شکارچی دارند که زندگی آن ها را تهدید می کند، یک مورد شکارچی هایی هستند که با توجه به طبیعتشان از این نوع لاکپشت ها تغذیه می کنند و ما معمولاً نمی توانیم جلوی آن ها را بگیریم، اما مورد بعدی شکارچی های انسانی هستند که متاسفانه به صورت غیر مجاز اقدام به شکار این موجودات می کنند.

به همین علت در سال های پیش سازمان جهانی حفاظت از محیط زیست نام لاکپشت های پوزه عقابی را در لیست موجوداتی که شکار آن ها غیر مجاز است قرار داده است اما با این وجود باز هم خطر انقراض آن ها را تهدید می کند.

پوست منقار عقابی ها به دلیل وجود ماده ای به نام تورتویزشل در کارهای زینتی استفاده می شود و در چین نیز از گوشت آن ها به عنوان غذایی بسیار لذیذ استفاده می کنند؛ در واقع اگر انسان ها دست از شکار این نوع لاک پشت ها بردارند مقاومت لاک آن ها به گونه‌ ای است که جانوران زیادی نمی توانند آن ها را شکار کنند.

این لاک پشت ها به دلیل اینکه تا ۲۰ سالگی به سن بلوغ نمی رسند، خطر انقراض آن ها را بسیار تهدید می کند چرا که هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانند تا ۲۰ سالگی زنده بمانند و به سن تولید مثل برساند.

در واقع تمامی موجوداتی که در سنین بالاتری به بلوغ می رسند همواره این خطر آن ها را تهدید می کند، که اگر قبل از رسیدن به تولید مثل بمیرند، نسل آن ها رفته رفته منقرض خواهد شد.

 

 

 

لاکپشت پوزه عقابی را در کجای قشم می توان دید؟

لاک پشت های پوزه عقابی از اواسط اسفند ماه تا اواسط اردیبهشت ماه در ساحل جزیره قشم تخم گذاری می کنند، اما محل تخم گذاری آن ها محافظت شده است تا بتوانند با آرامش و بدون تهدیدات انسانی این عمل را انجام دهند.

بهترین مکان برای دیدن این لاکپشت ها ساحل روستای شیب دراز است، در واقع اگر شما خیلی مشتاق دیدن تخم گذاری این لاکپشت ها هستید، بهتر است تا با همراهی انواع تور قشم که در بازه زمانی انتهای زمستان تا اواسط بهار مسافرین را به قشم می رسانند به این جزیره سفر کنید، زیرا در این بازه زمانی در واقع شما با یک تیر چند نشان را می زنید، چرا که هم در این بازه جزیره قشم آب و هوای بسیار خوبی دارد و هم می توانید از دیدن لاک پشت های پوزه عقابی لذت ببرید.

 

آپلود عکس

 

لاکپشت های پوزه عقابی  چه تعداد تخم می گذارند ؟

لاکپشت های پوزه عقابی در هر وعده حدود 100 عدد تخم می گذارند، نوزادان لاکپشت ها بعد از حدود 50 روز سر از تخم بیرون می آورند و به سمت دریا راهی می شوند. اگر شما شاهد حرکت نوزادان لاکپشت به سمت دریا بودید، به هیچ وجه نباید به آن ها کمک کنید، زیرا این کمک شما می تواند به شدت به ضرر آن ها تمام شود و آن ها نتوانند در ادامه زندگی شان به خوبی با خطراتی که با آن ها روبه رو هستند، مبارزه کنند.

همانطور که گفتیم این لاکپشت ها اگر نتوانند خودشان را قبل از روشنایی هوا به دریا برسانند توسط شکارچیان مختلف شکار می شوند، در واقع این قانون طبیعت است که ضعیف ها نابود می شوند، پس بهتر است به آن ها کمکی نشود، زیرا این قضیه به ضرر خودشان و حتی اکوسیستم طبیعی منطقه تمام خواهد شد.

علمی ترین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *