خانه هوشمند چه کار هایی برای ما انجام می دهد ؟

مقدمه:

در دنیای خانه های هوشمند گزینه ها و امکانات مختلفی وجود دارد که بسته به نیاز هر فرد قابل تعریف و اجرا است. از انواع برنامه های آبیاری گل و گیاه گرفته تا سناریوهایی مانند شبیه ساز حضور و … البته هر یک از آنها با توجه به نیاز ما قابل تعریف و تغییر است. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که فناوری خانه های هوشمند مبتنی بر چه پلتفرمی است؟ یا چگونه کار می کند؟ کدام یک برای شرایط و نیازهای ما بهتر است؟ در این مقاله سعی داریم شما را با انواع فن آوری ها و پروتکل های خانه هوشمند (سیمی و بی سیم) آشنا کنیم تا ایده بهتری در مورد هوشمند سازی ساختمان خود به دست آوریم.
gg.gg shorturl.at is.gd bit.do b2n.ir tinyurl bit.ly cutt.ly

انواع فناوری ساختمان هوشمند:

سیستم های ساختمان هوشمند یا خانه هوشمند به طور کلی شامل دو نوع اصلی بی سیم و سیمی است. هر یک از آنها دارای ویژگی ها ، ویژگی ها ، مزایا و معایبی است که با توجه به نیازها و نیازهای کارفرما ارائه و مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله ، ما هر یک از این نوع سیستم ها را توضیح خواهیم داد و مقایسه ای انجام خواهیم داد تا توانایی هر یک از آنها برای انتخاب هوشمندانه را روشن کنیم.

سیستم خانه هوشمند سیمی

سیستم های با سیم هوشمند اولین نوع سیستم های خانه هوشمند هستند که بستر ارتباطی آنها با سیم است و اطلاعات به صورت بی سیم بین دستگاه های مختلف منتقل می شود. این نوع سیستم دارای یک صفحه مرکزی واحد است و شامل تمام ماژول ها و دستگاه های دریافت و انتقال اطلاعات است. که در تعامل و سازگاری کامل با تجهیزات است که به صورت ماژول های قابل کنترل در اتاق ها و مکان های مختلف خانه قرار می گیرد. در سیستم های هوشمند سیمی خانگی ، ارتباطات و انتقال داده ها به طور معمول توسط چهار سیم دو جفت سیم ، دو سیم جفت برای انتقال داده و دو سیم سیم دیگر برای تأمین تجهیزات استفاده می شود.

نحوه راه اندازی و نصب سیستم سیم کشی خانه هوشمند:

در سیستم های خانگی هوشمند با پروتکل های کابل ، بر خلاف پروتکل های بی سیم ، علاوه بر نیاز به یک صفحه بزرگ برق برای ادغام بیشتر ماژول ها در آن ، این سیستم دارای سیم کشی جداگانه و نسبتاً پیچیده ای است که عمدتا از طریق کابل های شبکه از نوع CAT5 و CAT6 از کل فضا و قسمتهای لازم خانه از صفحه برق کشیده شده است و ما عملاً به سیم کشی سنتی نیاز نداریم. به همین دلیل ، این سیستم معمولاً برای ساختمانهای در حال ساخت توصیه می شود.

سیستم خانه هوشمند بی سیم

سیستم های هوشمندی که در آنها ارتباط بین تجهیزات بی سیم است و از طریق امواج رادیویی یک سیستم بی سیم هوشمند نامیده می شود. تجهیزات ، دستگاه ها و ماژول های هوشمند در سیستم های بی سیم یا بی سیم توانایی برقراری ارتباط با یکدیگر را دارند ، مانند کنترل کننده مرکزی و بسته به نوع پروتکل بی سیم مورد استفاده ، ساختار ارتباطی کمی متفاوت دارند. البته این ساختار ارتباطی متفاوت در عملکرد سیستم تفاوتی ندارد بلکه فقط از نظر فنی با یکدیگر متفاوت است.
نحوه راه اندازی و نصب سیستم خانه هوشمند بی سیم:

در سیستم های هوشمند بی سیم هیچگونه سیم کشی و تخریب جداگانه ای وجود ندارد و این نوع فناوری علاوه بر کاربرد در ساختمان های در حال ساخت ، به راحتی و بدون تخریب در ساختمان های چندین ساله ساخت و سیم کشی ساختمان های سنتی همان کار را انجام می دهد. نصب تجهیزات با هم در تابلوی برق ساختمان ضروری نیست. تجهیزات و ماژول ها در سراسر ساختمان نصب می شوند و توسط یک کنترل کننده مرکزی کنترل می شوند.