آشنایی با 5 نوع از تیر آهن ها برای ساخت مسکن

آشنایی با 5 نوع از تیر آهن ها برای ساخت مسکن

کدام نوع تیرآهن را برای ساخت و ساز انتخاب کنیم؟ جواب با ماست! ما در این مقاله، قصد داریم 5 نوع از تیر آهن هایی را به شما معرفی کنیم که جهت ساخت مسکن، مورد استفاده قرار می گیرند و در حال حاضر نیز به دلیل نقشی مهمی که در امر تحکیم انواع ساختمان ها دارند، میزان استفاده از آن ها، به صورت قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرده است و هدف ما از پرداختن به این موضوع، این است که بتوانیم اطلاعات مفیدی را در اختیار فعالان این حوزه قرار دهیم و میزان آگاهی آن ها را در رابطه با  تیر آهن که جزء اساسی ترین تجهیزات ساختمان سازی محسوب می گردد، بالا ببریم و از شما نیز دعوت می کنیم که تا پایان این مقاله با همراهی کنید تا بیش تر با این سازه مهم آشنا شوید.

5 نوع تیر آهن پر کابرد در ساخت مسکن

در بخش قبل، به طور مفصل در مورد ضرورت شناخت تیر آهن ها، صحبت کردیم و این قسمت از این مقاله را به معرفی آن ها، اختصاص خواهیم داد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

1)     تیر آهن بال پهن یا IPB

نخستین تیر آهنی که قصد داریم، به شما معرفی کنیم تیر آهن IPB، است که توسط اروپا به بازار  جهانی آهن، عرضه شده است و دارای دو بال موازی و یک تکه آهنی ضخیم است و این طراحی آن، میزان تحمل آن را در برابر فشار های سنگین، به صورت قابل ملاحظه ای افزایش می دهد و در کل این مدل تیر آهن، در قیاس با سایر انواع تیر آهن ها، مزایای بسیاری دارد و همین امر باعث شده است که آن در دنیا، به عنوان یکی از ابزار های اصلی ساختمان سازی، شناخته شود.

2)     تیر آهن INP

دومین نوع تیر آهنی که در بازار وجود دارد، تیر آهن INP است که طبق استاندارد های روسیه و چین، طراحی و تولید شده است و بسیار شبیه تیر آهن بال پهن، می باشد و مانند آن کابرد زیادی در ساختمان سازی دارد. البته به دلیل این که ضخامت بال آن، با تیر آهن بال پهن، متفاوت می باشد ممکن است که نوع کابرد آن نیز، کمی متفاوت باشد. اما در کل، این نوع تیر آهن، به دلیل قابلیت های منحصر به فردی که دارد، در ساختمان سازی کاربرد زیادی دارد.

3)     تیر آهن IPE

تیر آهن دیگری که می خواهیم به شمار معرفی کنیم تیر آهن IPE، می باشد که معمولاً توسط کشور های چین و روسیه، به بازار عرضه می گردد و شکل ظاهری آن مانند I انگلیسی، می باشد و ضخامت بال های آن، دچار تغییر نمی شود و همه آن را به عنوان، تیر آهن معمولی می شناسند.

4)     تیر آهن لانه زنبوری  CPE

نوع دیگر تیر آهن ها، تیر آهن های لانه زنبوری هستند که جان آن ها به شکل ذوزنقه برش خورده است و در قیاس با سایر انواع تیر آهن ها، می توانند میزان فشار بیش تری را تحمل کنند.

5)     تیر آهن HEB

یکی دیگر از انواع تیر آهن های موجود در بازار، تیر آهن HEB، است که اصلی ترین زیر شاخه ی تیر آهن هاش است و در سایز های 6 تا 100 سبک و سنگین و در شاخه های 12 متری به بازار ارائه می گردد.

راه تشخیص تیر آهن مرغوب

ما در قسمت های قبلی، انواع تیر آهن را به شما معرفی کردیم و در این قسمت تصمیم داریم در مورد راه تشخیص تیر آهن مرغوب صحبت کنیم تا کسانی که قصد خرید آن را دارند، از طریق این نکات بتوانند یک انتخاب حساب شده داشته باشند و این نکات عبارتند از:

                                 1.         داشتن استحکام و مقاومت بالا

اولین و اصلی ترین ویژگی یک تیر آهن مرغوب، مسلماً استحکام و مقاومت بالا  آن، می باشد. چرا که نقش اصلی آن، حفظ استحکام ساختمان است و از این رو، میزان استحکام آن می تواند ملاک خوبی برای سنجیدن کیفیت آن باشد.

                                 2.         سالم بودن

دومین راه تشخیص کیفیت تیر آهن مرغوب، بررسی ظاهر آن است که باید کاملاً سالم باشد و نباید اثر هیچ گونه ضربه یا آسیبی روی آن، وجود داشته باشد.

                                 3.         انعطاف نا پذیر بودن

ویژگی دیگر تیر آهن مرغوب، این است که آن به هیچ وجه، انعطاف پذیر نمی باشد و به هیچ وجه نمی توان را خم کرد.

نحوه ی خرید تیر آهن مرغوب

بهترین و مناسب ترین راهی که برای خرید تیر آهن مرغوب وجود دارد، مراجعه به مراکز معتبر فروش و عرضه ی آهن آلات، می باشد و نکاتی که در این مقاله، مطرح شد نیز می تواند در اتخاذ یک تصمیم درست مؤثر باشد. البته لازم به ذکر است که در زمان خرید تیر آهن، علاوه بر این که باید به مرغوب بودن تیر آهن، دقت شود لازم است که نوع نیاز فرد به این سازه نیز، در نظر گرفته شود. از این رو، بهتر است زمانی که قصد خرید تیر آهن را دارید، حتماً با یک فردی که از تجربه ی کافی در این زمینه برخوردار می باشد، کمک بگیرید.

جمع بندی

ما در این مقاله پنج نوع از پر کابرد ترین تیر آهن های موجود در بازار جهانی آهن را، به شما معرفی کردیم و در کنار آن نیز در مورد مرغوب ترین نوع تیر آهن، صحبت کردیم و نکات مهمی که می تواند به اتخاذ یک تصمیم درست در این حوزه، کمک نماید را نیز برای شما عنوان کردیم تا شما بیش تر با ماهیت این سازه ی پر کابرد آشنا شوید و بتوانید در صورت نیاز، یک تصمیم درست اتخاذ کنید و دلیل این که این موضوع را انتخاب کردیم، اهمیت و نقش این سازه فولادی در زندگی امروز بشر می باشد، چرا که همان طور که مستحضر هستید استفاده از انواع تیر آهن، در قیاس با گذشته بیش تر رواج پیدا کرده است و روز به روز نیز این امر بیش تر  می شود و طبیعتاً بشر نیاز دارد که اطلاعات دقیق تری در رابطه با آن، در دست داشته باشد و ما امیدواریم که در این مقاله، در محقق کردن این هدف، محقق شده باشیم. البته اگر به هر دلیلی نیاز به خرید تیر آهن داشتید می توانید به کارشناسان ذی ربط نیز مراجعه نمایید.