آشنایی با رزین و آموزش نکات تئوری و کاربردی

رزین یک ترکیب طبیعی یا مصنوعی است که به طور گسترده در صنعت ، طراحی داخلی و هنرهای تجسمی مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل مواد سفت کننده ، رزین سخت و سفت می شود. از آنجا که رزین در آب حل نمی شود ، به عنوان ماده ضد آب در زمینه های مختلف استفاده می شود. رزین حلال الکل و استون است.

رزین های مصنوعی بسیار متنوع هستند. رزین های مصنوعی شامل رزین پلی استر ، رزین آپوکسی ، رزین وینیل استر ، رزین فنولیک و غیره است. در بین این تغییرات ، از رزین های پلی استر و آپوکسی در آثار هنری استفاده شده است. رزینی که به دنبال آن هستیم و برای ساخت جواهرات رزین از آن استفاده می کنیم ، رزین اپوکسی است. در این مقاله ، پس از معرفی مختصری در مورد رزین های پلی استر و اپوکسی ، درباره رزین های اپوکسی بیشتر توضیح خواهیم داد.

رزین پلی استر:

رزین پلی استر مایعی است که با درصد مشخصی از سخت کننده ترکیب می شود و با گذشت زمان خشک می شود. با این وجود ، اضافه کردن چند قطره کاتالیزور می تواند زمان خشک شدن را کاهش دهد. رزین پلی استر برای سخت شدن باید در فر پخته شود. مقدار سخت کننده و کاتالیزور روی کیفیت ، دوام و رنگ آن تأثیر می گذارد ، که بعدا در مقاله ای جامع تر به بحث خواهیم پرداخت.

رزین پلی استر با دوام بوده و در مجسمه سازی ، کار صنعتی و تولید سنگ مصنوعی استفاده می شود. بخارات آن بسیار سمی است و باید در محیطی با تهویه مناسب با ماسک و دستکش استفاده شود. پلی استر پس از بستن غیر سمی است و می توان آن را ماسه زد و حفر کرد. رزین های پلی استر بسیار ارزان تر از رزین های اپوکسی هستند زیرا به صورت فله و در حجم زیادی فروخته می شوند. از جوهر رنگی برای نقاشی مجسمه های پلی استر استفاده می شود. جوهر با نازک تر یا استون مخلوط می شود و با قلم مو رنگ می شود. از رنگهای فوری برای نقاشی اتومبیل نیز می توان استفاده کرد.

رزین آپوکسی:

رزین های آپوکسیوم به عنوان رزین های مناسب برای صنایع دستی و صنایع دستی در جهان طبقه بندی می شوند ، زیرا اثرات سمی به مراتب کمتری دارند و می توان به راحتی در اتاقهای کار با تهویه مناسب استفاده کرد. از رزین های آپوکسی برای ساخت جواهرات مصنوعی استفاده می شود. یکی از مهمترین دغدغه های هنرمندان سخت شدن رزین است که در نسبت اختلاط سخت کننده و آپوکسی با دقت برطرف می شود. برای سخت شدن رزین های اپوکسی نیازی به گرم کردن (پخته شدن) نیست ، اما به تدریج در صورت وجود هوا سخت می شوند.

رزین آپوکسین از دو ماده تشکیل شده است. رزین و سفت کننده. این دو قسمت باید با نسبت دقیق مشخص شده توسط سازنده مخلوط شوند.

رزین اپوکسی بسیار گرانتر از رزین پلی استر است ، اما به دلیل سمی بودن آن ، رزین اپوکسی برای پروژه های خانگی بسیار مناسب تر است. همیشه از رزین بسیار دقیق استفاده کنید و به توصیه های ایمنی و نکات بهداشتی ارائه شده توسط کارخانه های تولیدی توجه کنید. خرید قالب سیلیکونی‌ سینی رزینی

بعد از ریختن و خشک کردن رزین اپوکسی بر روی یک سطح ، یک سطح شفاف ، شیشه ای و صیقلی روی کار ایجاد می شود.

لوازم جانبی رزین اپوکسی

رنگ آمیزی رزین اپوکسی: رنگهای مورد استفاده برای این منظور به 3 دسته تقسیم می شوند: پودر ، مایع و رب. شما باید هنگام مخلوط کردن رزین و سفت کننده ، این رنگ ها را به مخلوط اضافه کنید ، یعنی زمانی که هنوز مایع هستند.